Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Teleskopický pohled na erupci komety Holmes

Uznání a copyright: Igor Chekalin

Co se stalo s kometou Holmes? Normálně poslušná, před 100 lety objevená kometa 17P/Holmes, se minulý týden během několika málo hodin zjasnila skoro miliónkrát. V astronomických termínech se kometa zjasnila z magnitudy 17, kdy byla viditelná jen dobrými dalekohledy, na magnitudu 3, takže se stala viditelnou pouhým okem. Kometa Holmes již v květnu 2007 prošla vně dráhy Marsu nejblíže k Slunci a vrací se zpět ke dráze Jupiteru, když nastala erupce. Náhlé zjasnění komety nejspíše způsobila nějaká událost s uvolněním plynu odrážejícím sluneční světlo, možná led tající nad kavernou s plynem nebo částečný rozpad jádra komety. Na snímku nahoře z malého dalekohledu z minulého čtvrtku se kometa Holmes jeví jako mlhavá žlutá skvrna s výrazně větším úhlovým průměrem než mají zemskou atmosférou rozmazané vzdálené hvězdy. Ačkoliv oběžná dráha komety Holmes ji příští dva roky ponechá na severní obloze, tak zůstává otázkou, zda se na ni budeme dívat dalekohledem nebo slunečními brýlemi.

Štítky: Kometa, Erupce, Comet Holmes


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »