Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Teleskopický pohled na erupci komety Holmes

Uznání a copyright: Igor Chekalin

Co se stalo s kometou Holmes? Normálně poslušná, před 100 lety objevená kometa 17P/Holmes, se minulý týden během několika málo hodin zjasnila skoro miliónkrát. V astronomických termínech se kometa zjasnila z magnitudy 17, kdy byla viditelná jen dobrými dalekohledy, na magnitudu 3, takže se stala viditelnou pouhým okem. Kometa Holmes již v květnu 2007 prošla vně dráhy Marsu nejblíže k Slunci a vrací se zpět ke dráze Jupiteru, když nastala erupce. Náhlé zjasnění komety nejspíše způsobila nějaká událost s uvolněním plynu odrážejícím sluneční světlo, možná led tající nad kavernou s plynem nebo částečný rozpad jádra komety. Na snímku nahoře z malého dalekohledu z minulého čtvrtku se kometa Holmes jeví jako mlhavá žlutá skvrna s výrazně větším úhlovým průměrem než mají zemskou atmosférou rozmazané vzdálené hvězdy. Ačkoliv oběžná dráha komety Holmes ji příští dva roky ponechá na severní obloze, tak zůstává otázkou, zda se na ni budeme dívat dalekohledem nebo slunečními brýlemi.

Štítky: Kometa, Erupce, Comet Holmes


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »