Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha nad Cerro Tololo

Uznání: Roger Smith, AURA, NOAO, NSF

Vysoko na vrcholu Chilské pohoří se nachází jedna z předních observatoří jižní oblohy: Meziamerická observatoř Cerro Tololo (Cerro Tololo Inter-American Observatory - CTIO). Na snímku nahoře je kopule jednoho z nejlepších přístrojů na tomto místě, 4m Blanco Telescope. Daleko za kopulí jsou tisíce jednotlivých hvězd a difuzní světlo tří galaxií: Malý Magellanův oblak (vlevo nahoře), Velký Magellanův oblak (vlevo dole) a naše Galaxie Mléčná dráha (vpravo). Vpravo od dalekohledu Blanco je vidět slavná superpozice čtyř jasných hvězd známých jako Jižní kříž. Tento digitální snímek je jediná 20 sekundová expozice pořízená citlivým detektorem určeným pro astronomické zobrazování.

Štítky: Lmc, Smc, Cerro Tololo


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »