Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha nad Cerro Tololo

Uznání: Roger Smith, AURA, NOAO, NSF

Vysoko na vrcholu Chilské pohoří se nachází jedna z předních observatoří jižní oblohy: Meziamerická observatoř Cerro Tololo (Cerro Tololo Inter-American Observatory - CTIO). Na snímku nahoře je kopule jednoho z nejlepších přístrojů na tomto místě, 4m Blanco Telescope. Daleko za kopulí jsou tisíce jednotlivých hvězd a difuzní světlo tří galaxií: Malý Magellanův oblak (vlevo nahoře), Velký Magellanův oblak (vlevo dole) a naše Galaxie Mléčná dráha (vpravo). Vpravo od dalekohledu Blanco je vidět slavná superpozice čtyř jasných hvězd známých jako Jižní kříž. Tento digitální snímek je jediná 20 sekundová expozice pořízená citlivým detektorem určeným pro astronomické zobrazování.

Štítky: Lmc, Smc, Cerro Tololo


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »