Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha nad Cerro Tololo

Uznání: Roger Smith, AURA, NOAO, NSF

Vysoko na vrcholu Chilské pohoří se nachází jedna z předních observatoří jižní oblohy: Meziamerická observatoř Cerro Tololo (Cerro Tololo Inter-American Observatory - CTIO). Na snímku nahoře je kopule jednoho z nejlepších přístrojů na tomto místě, 4m Blanco Telescope. Daleko za kopulí jsou tisíce jednotlivých hvězd a difuzní světlo tří galaxií: Malý Magellanův oblak (vlevo nahoře), Velký Magellanův oblak (vlevo dole) a naše Galaxie Mléčná dráha (vpravo). Vpravo od dalekohledu Blanco je vidět slavná superpozice čtyř jasných hvězd známých jako Jižní kříž. Tento digitální snímek je jediná 20 sekundová expozice pořízená citlivým detektorem určeným pro astronomické zobrazování.

Štítky: Lmc, Smc, Cerro Tololo


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »