Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce je velice aktivní. V roce 2000 naše Slunce prošlo slunečním maximem, obdobím ve svém 11 letém cyklu, kdy se objevuje většina slunečních skvrn a explozivních jevů. Sluneční skvrny, sluneční cyklus a sluneční protuberance jsou způsobovány proměnlivým magnetickým polem Slunce. Na snímku nahoře je sluneční protuberance, která vybuchla v červenci 2002 a vyvrhla do sluneční soustavy elektrony a ionty. Snímek nahoře byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném specifickým typem ionizovaného hélia, běžného prvku na Slunci. Zvláště horké oblasti se jeví bílé, zatímco poměrně chladné oblasti se jeví červené. Naše Slunce by se mělo postupně zklidňovat až sluneční minimum nastane a Slunce bude nejtišší. Nikdo ale nedokáže přesně předpovědět, kdy nastane sluneční minimum, i když některé známky ukazují na to, že už začalo!

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »