Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce je velice aktivní. V roce 2000 naše Slunce prošlo slunečním maximem, obdobím ve svém 11 letém cyklu, kdy se objevuje většina slunečních skvrn a explozivních jevů. Sluneční skvrny, sluneční cyklus a sluneční protuberance jsou způsobovány proměnlivým magnetickým polem Slunce. Na snímku nahoře je sluneční protuberance, která vybuchla v červenci 2002 a vyvrhla do sluneční soustavy elektrony a ionty. Snímek nahoře byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném specifickým typem ionizovaného hélia, běžného prvku na Slunci. Zvláště horké oblasti se jeví bílé, zatímco poměrně chladné oblasti se jeví červené. Naše Slunce by se mělo postupně zklidňovat až sluneční minimum nastane a Slunce bude nejtišší. Nikdo ale nedokáže přesně předpovědět, kdy nastane sluneční minimum, i když některé známky ukazují na to, že už začalo!

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »