Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce je velice aktivní. V roce 2000 naše Slunce prošlo slunečním maximem, obdobím ve svém 11 letém cyklu, kdy se objevuje většina slunečních skvrn a explozivních jevů. Sluneční skvrny, sluneční cyklus a sluneční protuberance jsou způsobovány proměnlivým magnetickým polem Slunce. Na snímku nahoře je sluneční protuberance, která vybuchla v červenci 2002 a vyvrhla do sluneční soustavy elektrony a ionty. Snímek nahoře byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném specifickým typem ionizovaného hélia, běžného prvku na Slunci. Zvláště horké oblasti se jeví bílé, zatímco poměrně chladné oblasti se jeví červené. Naše Slunce by se mělo postupně zklidňovat až sluneční minimum nastane a Slunce bude nejtišší. Nikdo ale nedokáže přesně předpovědět, kdy nastane sluneční minimum, i když některé známky ukazují na to, že už začalo!

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC nad Baltem

Jasné noční svítící oblaka nad Baltem z nejsevernější Polska

Další informace »