Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce je velice aktivní. V roce 2000 naše Slunce prošlo slunečním maximem, obdobím ve svém 11 letém cyklu, kdy se objevuje většina slunečních skvrn a explozivních jevů. Sluneční skvrny, sluneční cyklus a sluneční protuberance jsou způsobovány proměnlivým magnetickým polem Slunce. Na snímku nahoře je sluneční protuberance, která vybuchla v červenci 2002 a vyvrhla do sluneční soustavy elektrony a ionty. Snímek nahoře byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném specifickým typem ionizovaného hélia, běžného prvku na Slunci. Zvláště horké oblasti se jeví bílé, zatímco poměrně chladné oblasti se jeví červené. Naše Slunce by se mělo postupně zklidňovat až sluneční minimum nastane a Slunce bude nejtišší. Nikdo ale nedokáže přesně předpovědět, kdy nastane sluneční minimum, i když některé známky ukazují na to, že už začalo!

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »