Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava utvářela reflekční mlhovinu IC 4592

Uznání a copyright: Jim Misti and Steve Mazlin, (acquisition), Robert Gendler (processing)

Vidíte koňskou hlavu? To, na to se díváte, není ta slavná mlhovina Koňská hlava v Orionu, ale spíše poněkud slabší mlhovina, která dostává známou podobu až při lepším zobrazení. Hlavní část obrazu komplexu molekulárního mračna nahoře je reflekční mlhovina katalogizovaná jako IC 4592. Reflekční mlhoviny jsou ve skutečnosti tvořeny velice jemným prachem, který se normálně jeví jako tmavý, ale pokud odráží světlo okolních energetických hvězd, tak vypadá docela modrý. V tomto případě je zdrojem většiny odraženého světla hvězda v oku koně. Ta hvězda je součástí Nu Scorpii, jedné z nejjasnějších hvězdných soustav v souhvězdí Štíra (Scorpius). U dvou hvězd zcela vpravo je vidět druhá reflekční mlhovina IC 4601.

Štítky: Reflection nebulas, IC 4592, IC 4601


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »