Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky nad Švédskem

Uznání a copyright: P-M Hedén

Někdy je sice na zemi noc, ale ve vzduchu je den. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se od země zvedá západ slunce. Proto při západu slunce na zemi sluneční světlo stále ještě ozařuje mraky nahoře. Za obvyklých podmínek lze uvidět pěkný západ slunce, ale jak vysoko nahoře plují neobvyklé perleťové mraky lze spatřit až co se dost setmí. Na snímku nahoře z minulého měsíce je nedaleko Vallentuny ve Švédsku vidět síť perleťových mraků, které po soumraku vrhají barevnou, ale trochu strašidelnou záři. Ačkoliv se předpokládá, že se perleťové mraky skládají z malých, ledem potažených částic, tak o nich zůstává mnoho neznámého. S jejich studiem napomáhají družice, včetně švédské Odin a družice NASA AIM. Nedávné důkazy naznačují, že přinejmenším některé perleťové mraky vznikly jako důsledek zamrznutí vodních spalin z raketoplánu.

Štítky: Noční svítící oblaka, Sweden


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »