Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky nad Švédskem

Uznání a copyright: P-M Hedén

Někdy je sice na zemi noc, ale ve vzduchu je den. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se od země zvedá západ slunce. Proto při západu slunce na zemi sluneční světlo stále ještě ozařuje mraky nahoře. Za obvyklých podmínek lze uvidět pěkný západ slunce, ale jak vysoko nahoře plují neobvyklé perleťové mraky lze spatřit až co se dost setmí. Na snímku nahoře z minulého měsíce je nedaleko Vallentuny ve Švédsku vidět síť perleťových mraků, které po soumraku vrhají barevnou, ale trochu strašidelnou záři. Ačkoliv se předpokládá, že se perleťové mraky skládají z malých, ledem potažených částic, tak o nich zůstává mnoho neznámého. S jejich studiem napomáhají družice, včetně švédské Odin a družice NASA AIM. Nedávné důkazy naznačují, že přinejmenším některé perleťové mraky vznikly jako důsledek zamrznutí vodních spalin z raketoplánu.

Štítky: Noční svítící oblaka, Sweden


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »