Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky nad Švédskem

Uznání a copyright: P-M Hedén

Někdy je sice na zemi noc, ale ve vzduchu je den. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se od země zvedá západ slunce. Proto při západu slunce na zemi sluneční světlo stále ještě ozařuje mraky nahoře. Za obvyklých podmínek lze uvidět pěkný západ slunce, ale jak vysoko nahoře plují neobvyklé perleťové mraky lze spatřit až co se dost setmí. Na snímku nahoře z minulého měsíce je nedaleko Vallentuny ve Švédsku vidět síť perleťových mraků, které po soumraku vrhají barevnou, ale trochu strašidelnou záři. Ačkoliv se předpokládá, že se perleťové mraky skládají z malých, ledem potažených částic, tak o nich zůstává mnoho neznámého. S jejich studiem napomáhají družice, včetně švédské Odin a družice NASA AIM. Nedávné důkazy naznačují, že přinejmenším některé perleťové mraky vznikly jako důsledek zamrznutí vodních spalin z raketoplánu.

Štítky: Noční svítící oblaka, Sweden


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »