Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Manhattanhenge: Západ slunce v New Yorku

Uznání a copyright: Neil deGrasse Tyson (AMNH)

Obyvatelé New Yorku na správných místech si mohou dnes za jasného počasí při západu vyjít ven a podívat se, že se jejich město chová jako moderní verze Stonehenge. Manhattan zaplaví sluneční světlo, jelikož Slunce bude zapadat přesně na středové čáře každé ulice. Zapadající Slunce je obvykle zakryté vysokými budovami, které lemují pravoúhlé ulice nejvyšších čtvrtí New York City. Tento jev činí z Manhattanu svým způsobem moderní Stonehenge, ačkoliv ulice směřují asi 30 stupnů východně od severu. Pokud by mříž ulic na Manhattanu byla dokonale orientovaná na východ a západ, tak by dnešní efekt nastával při jarní a podzimní rovnodennosti, tedy zhruba 21. března a 23. září, jediné dva dny, kdy Slunce vychází na východě a zapadá na západě. Na horizontálně roztaženém snímku nahoře Slunce zapadá na 34. ulici, tak jak je vidět z Park Avenue. Pokud se dnešní západ slunce ukryje za mraky, tak nezoufejte, ke stejnému úkazu dochází dvakrát za rok, koncem května a v polovině července. V žádném případě se ale nedívejte přímo do Slunce.

Štítky: Západ slunce, New York, Manhattan


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Má hezký dlouhý ocas

Další informace »