Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina Carina

Uznání a copyright: Robert Gendler and Stephane Guisard

Perla jižní oblohy, Velká mlhovina Carina neboli NGC 3372, má přes 300 světelných let a je jednou z největších hvězdotvorných oblastí v naší galaxii. Podobně jako menší severnější mlhovinu Orion lze i mlhovinu Carina snadno spatřit pouhým okem, i když je při vzdálenosti asi 7500 světelných let asi 5 krát dále. Tento krásný teleskopický pohled ukazuje pozoruhodné podrobnosti zářících vláken mezihvězdného plynu a tmavých mračen kosmického prachu. Mlhovina Carina je domovem mladých, extrémně hmotných hvězd, včetně stále záhadné proměnné Eta Carinae, která má určitě přes 100 hmotností Slunce. Eta Carinae je ta jasná hvězda vlevo od centrálního tmavého vrubu, zrovna pod prachovou mlhovinou Klíčová dírka (NGC 3324).

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mlhovina Klíčová dírka, Eta Carinae, Ngc3324, Ngc3372


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »