Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zjasnění komety Holmes

Uznání a Copyright: Babak Tafreshi and (inset) Alan Friedman

Kometa 17P/Holmes tento týden ohromila pozorovatele na celé Zemi. Ve středu 24. října se během pár hodin zjasnila asi půl miliónkrát. Vzplanutí ji změnilo z obskurní a slabé komety, která tiše obíhá Slunce jednou za 7 let, na kometu viditelnou pouhým okem soupeřící s jasnějšími hvězdami v souhvězdí Perseus. Tento pohled pořízený stejný den z Teheránu v Iránu zdůrazňuje viditelnost komety (zvýrazněná v kroužku) na městské obloze. Vložený obrázek (vlevo) je snímek dalekohledem ze zahrádky v Buffalu, stát New York a ukazuje velice rozsáhlou komu, ale zjevně žádný ohon. Zjasnění komety Holmes mohla způsobit náhlá expozice čerstvého kometárního ledu nebo dokonce rozpad kometárního jádra. Kometa může zůstat jasná i v dalších dnech.

Štítky: Kometa, Holmes, C 17p


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »