Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zjasnění komety Holmes

Uznání a Copyright: Babak Tafreshi and (inset) Alan Friedman

Kometa 17P/Holmes tento týden ohromila pozorovatele na celé Zemi. Ve středu 24. října se během pár hodin zjasnila asi půl miliónkrát. Vzplanutí ji změnilo z obskurní a slabé komety, která tiše obíhá Slunce jednou za 7 let, na kometu viditelnou pouhým okem soupeřící s jasnějšími hvězdami v souhvězdí Perseus. Tento pohled pořízený stejný den z Teheránu v Iránu zdůrazňuje viditelnost komety (zvýrazněná v kroužku) na městské obloze. Vložený obrázek (vlevo) je snímek dalekohledem ze zahrádky v Buffalu, stát New York a ukazuje velice rozsáhlou komu, ale zjevně žádný ohon. Zjasnění komety Holmes mohla způsobit náhlá expozice čerstvého kometárního ledu nebo dokonce rozpad kometárního jádra. Kometa může zůstat jasná i v dalších dnech.

Štítky: Kometa, Holmes, C 17p


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »