Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zjasnění komety Holmes

Uznání a Copyright: Babak Tafreshi and (inset) Alan Friedman

Kometa 17P/Holmes tento týden ohromila pozorovatele na celé Zemi. Ve středu 24. října se během pár hodin zjasnila asi půl miliónkrát. Vzplanutí ji změnilo z obskurní a slabé komety, která tiše obíhá Slunce jednou za 7 let, na kometu viditelnou pouhým okem soupeřící s jasnějšími hvězdami v souhvězdí Perseus. Tento pohled pořízený stejný den z Teheránu v Iránu zdůrazňuje viditelnost komety (zvýrazněná v kroužku) na městské obloze. Vložený obrázek (vlevo) je snímek dalekohledem ze zahrádky v Buffalu, stát New York a ukazuje velice rozsáhlou komu, ale zjevně žádný ohon. Zjasnění komety Holmes mohla způsobit náhlá expozice čerstvého kometárního ledu nebo dokonce rozpad kometárního jádra. Kometa může zůstat jasná i v dalších dnech.

Štítky: Kometa, Holmes, C 17p


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »