Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v apogeu a v perigeu

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Ti, kterým dnes bude požehnáno jasnou oblohou, se budou moci v noci těšit z nádherného úplňku (plná fáze nastává 26.října 04:52 UT). Měsíc dosáhne své plné fáze několik hodin od perigea, nejbližšího bodu své eliptické dráhy, takže půjde o největší úplněk roku 2007. Proti tomu 3. dubna úplněk nastal pár hodin od apogea, nejvzdálenějšího bodu lunární oběžné dráhy, takže šlo o nejmenší úplněk roku 2007. Rozdíl mezi zdánlivou velikostí největšího a nejmenšího úplňku je docela velký a odpovídá tomuto srovnání vzhledu Měsíce v apogeu a perigeu v roce 2006. Ale na obloze s odstupem mnoha měsíců je obtížné si tohoto rozdílu povšimnout. Pozorovatelé by si měli také vychutnat Měsíc v sobotu 27. října, když se přiblíží k nádherné hvězdokupě Plejády. Protože Měsíc bude velmi jasný, tak je nejlepší hvězdy v Plejádách u Měsíce pozorovat triedrem nebo malým dalekohledem.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Odzemí


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »