Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v apogeu a v perigeu

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Ti, kterým dnes bude požehnáno jasnou oblohou, se budou moci v noci těšit z nádherného úplňku (plná fáze nastává 26.října 04:52 UT). Měsíc dosáhne své plné fáze několik hodin od perigea, nejbližšího bodu své eliptické dráhy, takže půjde o největší úplněk roku 2007. Proti tomu 3. dubna úplněk nastal pár hodin od apogea, nejvzdálenějšího bodu lunární oběžné dráhy, takže šlo o nejmenší úplněk roku 2007. Rozdíl mezi zdánlivou velikostí největšího a nejmenšího úplňku je docela velký a odpovídá tomuto srovnání vzhledu Měsíce v apogeu a perigeu v roce 2006. Ale na obloze s odstupem mnoha měsíců je obtížné si tohoto rozdílu povšimnout. Pozorovatelé by si měli také vychutnat Měsíc v sobotu 27. října, když se přiblíží k nádherné hvězdokupě Plejády. Protože Měsíc bude velmi jasný, tak je nejlepší hvězdy v Plejádách u Měsíce pozorovat triedrem nebo malým dalekohledem.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Odzemí


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »