Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v apogeu a v perigeu

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Ti, kterým dnes bude požehnáno jasnou oblohou, se budou moci v noci těšit z nádherného úplňku (plná fáze nastává 26.října 04:52 UT). Měsíc dosáhne své plné fáze několik hodin od perigea, nejbližšího bodu své eliptické dráhy, takže půjde o největší úplněk roku 2007. Proti tomu 3. dubna úplněk nastal pár hodin od apogea, nejvzdálenějšího bodu lunární oběžné dráhy, takže šlo o nejmenší úplněk roku 2007. Rozdíl mezi zdánlivou velikostí největšího a nejmenšího úplňku je docela velký a odpovídá tomuto srovnání vzhledu Měsíce v apogeu a perigeu v roce 2006. Ale na obloze s odstupem mnoha měsíců je obtížné si tohoto rozdílu povšimnout. Pozorovatelé by si měli také vychutnat Měsíc v sobotu 27. října, když se přiblíží k nádherné hvězdokupě Plejády. Protože Měsíc bude velmi jasný, tak je nejlepší hvězdy v Plejádách u Měsíce pozorovat triedrem nebo malým dalekohledem.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Odzemí


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »