Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záznam prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zarolujte doprava a přeleťte nad tenkými ledovými prstency Saturnu. Tento záznam s vysokým rozlišením je mozaikou snímků představovaných v přirozených barvách a pořízených v květnu po dobu asi 2,5 hodin, když kosmická sonda Cassini prolétala nad neosvětlenou stranou prstenců. Je vidět, že prstence samotné se skládají z mnoha jednotlivých prstýnků. Prstence jsou dole označeny spolu se vzdáleností od středu planety v kilometrech. Hlavní mezery v prstencích jsou označeny nahoře. Abecední označení Saturnových prstenců je historické a vztahuje se k pořadí jejich objevu; prstence A a B jsou jasné a dělí je Cassiniho dělení. S rostoucí vzdáleností od Saturnu je sedm hlavních prstenců D,C,B,A,F,G,E. (Slabé vnější prstence G a E zde nejsou zobrazeny.)

Štítky: Saturn, Prstence


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »