Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záznam prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zarolujte doprava a přeleťte nad tenkými ledovými prstency Saturnu. Tento záznam s vysokým rozlišením je mozaikou snímků představovaných v přirozených barvách a pořízených v květnu po dobu asi 2,5 hodin, když kosmická sonda Cassini prolétala nad neosvětlenou stranou prstenců. Je vidět, že prstence samotné se skládají z mnoha jednotlivých prstýnků. Prstence jsou dole označeny spolu se vzdáleností od středu planety v kilometrech. Hlavní mezery v prstencích jsou označeny nahoře. Abecední označení Saturnových prstenců je historické a vztahuje se k pořadí jejich objevu; prstence A a B jsou jasné a dělí je Cassiniho dělení. S rostoucí vzdáleností od Saturnu je sedm hlavních prstenců D,C,B,A,F,G,E. (Slabé vnější prstence G a E zde nejsou zobrazeny.)

Štítky: Saturn, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »