Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záznam prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zarolujte doprava a přeleťte nad tenkými ledovými prstency Saturnu. Tento záznam s vysokým rozlišením je mozaikou snímků představovaných v přirozených barvách a pořízených v květnu po dobu asi 2,5 hodin, když kosmická sonda Cassini prolétala nad neosvětlenou stranou prstenců. Je vidět, že prstence samotné se skládají z mnoha jednotlivých prstýnků. Prstence jsou dole označeny spolu se vzdáleností od středu planety v kilometrech. Hlavní mezery v prstencích jsou označeny nahoře. Abecední označení Saturnových prstenců je historické a vztahuje se k pořadí jejich objevu; prstence A a B jsou jasné a dělí je Cassiniho dělení. S rostoucí vzdáleností od Saturnu je sedm hlavních prstenců D,C,B,A,F,G,E. (Slabé vnější prstence G a E zde nejsou zobrazeny.)

Štítky: Saturn, Prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »