Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturn nikdy nejeví fázi srpku, ovšem ze Země. Ale při pohledu z dálky může tato majestátní obří planeta ukázat nám neznámý srpeček. Tento snímek srpku Saturnu ve skutečných barvách pořídila v květnu kosmická sonda Cassini. Snímek zachycuje Saturnovy majestátní prstence ze strany prstenců opačné od Slunce, tedy z neosvětlené strany, což je další pohled ze Země nedostupný. Na snímku je mnoho fotogenických pozoruhodností včetně jemných barev oblačných pásů, komplexu stínů prstenců na planetě, stínu planety na prstencích a měsíců Mimas (2 hodiny), Janus (4 hodiny) a Pandora (8 hodin). Tak, jak se Saturn blíží k rovnodennosti v roce 2009, tak se stíny prstenců zmenšují a blíží se k rovníku. Při rovnodenosti budou prstence ze Země téměř neviditelné a budou se na planetu promítat jen jako velice tenká linka stínu.

Štítky: Saturn, Měsíce, Prstence, Crescent


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 42 - Orión

Asi najkrajší objekt na oblohe...

Další informace »