Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturn nikdy nejeví fázi srpku, ovšem ze Země. Ale při pohledu z dálky může tato majestátní obří planeta ukázat nám neznámý srpeček. Tento snímek srpku Saturnu ve skutečných barvách pořídila v květnu kosmická sonda Cassini. Snímek zachycuje Saturnovy majestátní prstence ze strany prstenců opačné od Slunce, tedy z neosvětlené strany, což je další pohled ze Země nedostupný. Na snímku je mnoho fotogenických pozoruhodností včetně jemných barev oblačných pásů, komplexu stínů prstenců na planetě, stínu planety na prstencích a měsíců Mimas (2 hodiny), Janus (4 hodiny) a Pandora (8 hodin). Tak, jak se Saturn blíží k rovnodennosti v roce 2009, tak se stíny prstenců zmenšují a blíží se k rovníku. Při rovnodenosti budou prstence ze Země téměř neviditelné a budou se na planetu promítat jen jako velice tenká linka stínu.

Štítky: Saturn, Měsíce, Prstence, Crescent


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »