Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturn nikdy nejeví fázi srpku, ovšem ze Země. Ale při pohledu z dálky může tato majestátní obří planeta ukázat nám neznámý srpeček. Tento snímek srpku Saturnu ve skutečných barvách pořídila v květnu kosmická sonda Cassini. Snímek zachycuje Saturnovy majestátní prstence ze strany prstenců opačné od Slunce, tedy z neosvětlené strany, což je další pohled ze Země nedostupný. Na snímku je mnoho fotogenických pozoruhodností včetně jemných barev oblačných pásů, komplexu stínů prstenců na planetě, stínu planety na prstencích a měsíců Mimas (2 hodiny), Janus (4 hodiny) a Pandora (8 hodin). Tak, jak se Saturn blíží k rovnodennosti v roce 2009, tak se stíny prstenců zmenšují a blíží se k rovníku. Při rovnodenosti budou prstence ze Země téměř neviditelné a budou se na planetu promítat jen jako velice tenká linka stínu.

Štítky: Saturn, Měsíce, Prstence, Crescent


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »