Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VERITAS a Venuše

Uznání a copyright: Larry Ciupik (Adler Planetarium, VERITAS Collaboration)

Ti, kteří si ráno přivstanou, stejně jako astronomové teprve před ulehnutím do postele se nedávno mohli těšit z jasných planet na obloze před svítáním s brilantní Venuší nad východním obzorem. K Venuši se 5. listopadu připojil ubývající srpek Měsíce. Tento autoportrét od astronoma Larryho Ciupika zachycuje nádherné přiblížení dvou jasných nebeských světel, i když Měsíc napravo od Venuše je silně přeexponovaný. Zcela vlevo je na této 30 sekundové expozici jasná čára Mezinárodní kosmické stanice s připojeným raketoplánem Discovery. Tato vesmírem putující kombinace na oběžné dráze Země byla v té době třetím nejjasnějším světlem na obloze. Ve slabé siluetě je v popředí vidět vícezrcadlová soustava dalekohledu VERITAS (Very Energetic Radiation Imaging Telescope Array System). VERITAS je v provozu na Whipplově observatoři u Tucsonu v Arizoně a detekuje vysokoenergetické gama paprsky z vesmíru.

Štítky: Měsíc, Venuše, ISS, Veritas


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »