Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VERITAS a Venuše

Uznání a copyright: Larry Ciupik (Adler Planetarium, VERITAS Collaboration)

Ti, kteří si ráno přivstanou, stejně jako astronomové teprve před ulehnutím do postele se nedávno mohli těšit z jasných planet na obloze před svítáním s brilantní Venuší nad východním obzorem. K Venuši se 5. listopadu připojil ubývající srpek Měsíce. Tento autoportrét od astronoma Larryho Ciupika zachycuje nádherné přiblížení dvou jasných nebeských světel, i když Měsíc napravo od Venuše je silně přeexponovaný. Zcela vlevo je na této 30 sekundové expozici jasná čára Mezinárodní kosmické stanice s připojeným raketoplánem Discovery. Tato vesmírem putující kombinace na oběžné dráze Země byla v té době třetím nejjasnějším světlem na obloze. Ve slabé siluetě je v popředí vidět vícezrcadlová soustava dalekohledu VERITAS (Very Energetic Radiation Imaging Telescope Array System). VERITAS je v provozu na Whipplově observatoři u Tucsonu v Arizoně a detekuje vysokoenergetické gama paprsky z vesmíru.

Štítky: Měsíc, Venuše, ISS, Veritas


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »