Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledové gejzíry na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na jasném světlém vnitřním Saturnově měsíci Enceladus dochází k erupcím ledových gejzírů. Na tomto snímku jižního okraje jsou v protisvětle ve falešných barvách vidět majestátní ledové výtrysky, které při příblížení k Enceladu v listopadu 2005 objevily přístroje kosmické sondy Cassini. Doposud bylo identifikováno osm míst vyvěrání těchto gejzírů podél významných povrchových zlomů v jižní polární oblasti. Badatelé se domnívají, že gejzíry vyvěrají z podpovrchových kapes kapalné vody o teplotách kolem 273 Kelvinů (0°C). Ve srovnání s teplotou vzdálenějšího povrchu 73 Kelvinů (-200°C) je to horké. Kryovulkanismus je dramatickou známkou toho, že maličký Enceladus o průměru 500 km je překvapivě aktivní. Ledové gejzíry na Enceladu také nejspíše vytvářejí Saturnův slabý, ale rozsáhlý prstenec E.

Štítky: Saturn, Enceladus, Geysers, Cryovolcanism


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »