Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledové gejzíry na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na jasném světlém vnitřním Saturnově měsíci Enceladus dochází k erupcím ledových gejzírů. Na tomto snímku jižního okraje jsou v protisvětle ve falešných barvách vidět majestátní ledové výtrysky, které při příblížení k Enceladu v listopadu 2005 objevily přístroje kosmické sondy Cassini. Doposud bylo identifikováno osm míst vyvěrání těchto gejzírů podél významných povrchových zlomů v jižní polární oblasti. Badatelé se domnívají, že gejzíry vyvěrají z podpovrchových kapes kapalné vody o teplotách kolem 273 Kelvinů (0°C). Ve srovnání s teplotou vzdálenějšího povrchu 73 Kelvinů (-200°C) je to horké. Kryovulkanismus je dramatickou známkou toho, že maličký Enceladus o průměru 500 km je překvapivě aktivní. Ledové gejzíry na Enceladu také nejspíše vytvářejí Saturnův slabý, ale rozsáhlý prstenec E.

Štítky: Saturn, Enceladus, Geysers, Cryovolcanism


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »