Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledové gejzíry na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na jasném světlém vnitřním Saturnově měsíci Enceladus dochází k erupcím ledových gejzírů. Na tomto snímku jižního okraje jsou v protisvětle ve falešných barvách vidět majestátní ledové výtrysky, které při příblížení k Enceladu v listopadu 2005 objevily přístroje kosmické sondy Cassini. Doposud bylo identifikováno osm míst vyvěrání těchto gejzírů podél významných povrchových zlomů v jižní polární oblasti. Badatelé se domnívají, že gejzíry vyvěrají z podpovrchových kapes kapalné vody o teplotách kolem 273 Kelvinů (0°C). Ve srovnání s teplotou vzdálenějšího povrchu 73 Kelvinů (-200°C) je to horké. Kryovulkanismus je dramatickou známkou toho, že maličký Enceladus o průměru 500 km je překvapivě aktivní. Ledové gejzíry na Enceladu také nejspíše vytvářejí Saturnův slabý, ale rozsáhlý prstenec E.

Štítky: Saturn, Enceladus, Geysers, Cryovolcanism


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »