Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblův pohled na Mlhovinu v Orionu

Uznání: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA) and
The Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team

Málo kosmických pohledů vzbuzuje představivost tak jako Mlhovina v Orionu. Mlhovina je též známa jako M42 a její zářící plyn obklopují horké hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Mlhovina v Orionu nabízí jednu z nejlepších příležitostí ke studiu jak vznikají hvězdy zčásti proto, protože je nejbližší hvězdotvornou oblastí, ale také protože energetické hvězdy v mlhovině odfoukly zakrývající mračna plynu a prachu, která by nám jinak náš pohled zakrývala, což nám dává blízký pohled na řadu stupňů evoluce a zrodu hvězd. Tento podrobný snímek Mlhoviny v Orionu je vůbec doposud nejostřejší a vzniknul na základě dat z kamery Advanced Camera for Surveys Hubblova kosmického dalekohledu a z dat 2,2m dalekohledu Evropské jižní observatoře v La Silla. Mozaika obsahuje miliardu pixelů v plném rozlišení a ukazuje 3000 hvězd. Co do zdánlivé velikosti je obrázek velký jako úplněk. Ve vzdálenosti M42 zabírá 13 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, M42, Mlhovina Orion


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »