Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblův pohled na Mlhovinu v Orionu

Uznání: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA) and
The Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team

Málo kosmických pohledů vzbuzuje představivost tak jako Mlhovina v Orionu. Mlhovina je též známa jako M42 a její zářící plyn obklopují horké hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Mlhovina v Orionu nabízí jednu z nejlepších příležitostí ke studiu jak vznikají hvězdy zčásti proto, protože je nejbližší hvězdotvornou oblastí, ale také protože energetické hvězdy v mlhovině odfoukly zakrývající mračna plynu a prachu, která by nám jinak náš pohled zakrývala, což nám dává blízký pohled na řadu stupňů evoluce a zrodu hvězd. Tento podrobný snímek Mlhoviny v Orionu je vůbec doposud nejostřejší a vzniknul na základě dat z kamery Advanced Camera for Surveys Hubblova kosmického dalekohledu a z dat 2,2m dalekohledu Evropské jižní observatoře v La Silla. Mozaika obsahuje miliardu pixelů v plném rozlišení a ukazuje 3000 hvězd. Co do zdánlivé velikosti je obrázek velký jako úplněk. Ve vzdálenosti M42 zabírá 13 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, M42, Mlhovina Orion


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »