Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblův pohled na Mlhovinu v Orionu

Uznání: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA) and
The Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team

Málo kosmických pohledů vzbuzuje představivost tak jako Mlhovina v Orionu. Mlhovina je též známa jako M42 a její zářící plyn obklopují horké hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Mlhovina v Orionu nabízí jednu z nejlepších příležitostí ke studiu jak vznikají hvězdy zčásti proto, protože je nejbližší hvězdotvornou oblastí, ale také protože energetické hvězdy v mlhovině odfoukly zakrývající mračna plynu a prachu, která by nám jinak náš pohled zakrývala, což nám dává blízký pohled na řadu stupňů evoluce a zrodu hvězd. Tento podrobný snímek Mlhoviny v Orionu je vůbec doposud nejostřejší a vzniknul na základě dat z kamery Advanced Camera for Surveys Hubblova kosmického dalekohledu a z dat 2,2m dalekohledu Evropské jižní observatoře v La Silla. Mozaika obsahuje miliardu pixelů v plném rozlišení a ukazuje 3000 hvězd. Co do zdánlivé velikosti je obrázek velký jako úplněk. Ve vzdálenosti M42 zabírá 13 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, M42, Mlhovina Orion


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »