Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblův pohled na Mlhovinu v Orionu

Uznání: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA) and
The Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team

Málo kosmických pohledů vzbuzuje představivost tak jako Mlhovina v Orionu. Mlhovina je též známa jako M42 a její zářící plyn obklopují horké hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Mlhovina v Orionu nabízí jednu z nejlepších příležitostí ke studiu jak vznikají hvězdy zčásti proto, protože je nejbližší hvězdotvornou oblastí, ale také protože energetické hvězdy v mlhovině odfoukly zakrývající mračna plynu a prachu, která by nám jinak náš pohled zakrývala, což nám dává blízký pohled na řadu stupňů evoluce a zrodu hvězd. Tento podrobný snímek Mlhoviny v Orionu je vůbec doposud nejostřejší a vzniknul na základě dat z kamery Advanced Camera for Surveys Hubblova kosmického dalekohledu a z dat 2,2m dalekohledu Evropské jižní observatoře v La Silla. Mozaika obsahuje miliardu pixelů v plném rozlišení a ukazuje 3000 hvězd. Co do zdánlivé velikosti je obrázek velký jako úplněk. Ve vzdálenosti M42 zabírá 13 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, M42, Mlhovina Orion


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »