Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Ori a Mlhovina v Orionu

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team

Tento estetický podrobný záběr kosmických mračen a hvězdných větrů představuje LL Orionis působící na tok v Mlhovině v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis, která bloudí ve hvězdné porodnici v Orionu a je stále ve svém vývojovém období, vytváří na rozdíl od větru z našeho vlastního Slunce už ve středním věku, mnohem energetičtější vítr. Jak rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna obdobná vlně u lodi, která se pohybuje vodou nebo u letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Malá, obloukovitá vznešený útvar těsně vlevo nahoře od středu je kosmická rázová vlna LL Ori, která měří asi polovinu světelného roku. Pomalejší plyn proudí z horké centrální kupy hvězd Mlhoviny v Orionu, z Trapézu, který se nachází už mimo obraz vlevo nahoře. Ve třech rozměrech má čelo rázové vlny kolem LL Ori tvar podobný míse, která se jeví nejjasnější při pohledu ze "spodního" okraje. Tento krásný obrázek je součástí velké mozaiky komplexu hvězdné porodnice v Orionu, kterou vyplňují myriády tokových tvarů souvisejících se vznikem hvězd.

Štítky: Star-formation, Hvězdný vítr, Emisní mlhovina, M42, Mlhovina Orion, Trapéz, Rázová vlna, Ll orionis


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »