Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Ori a Mlhovina v Orionu

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team

Tento estetický podrobný záběr kosmických mračen a hvězdných větrů představuje LL Orionis působící na tok v Mlhovině v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis, která bloudí ve hvězdné porodnici v Orionu a je stále ve svém vývojovém období, vytváří na rozdíl od větru z našeho vlastního Slunce už ve středním věku, mnohem energetičtější vítr. Jak rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna obdobná vlně u lodi, která se pohybuje vodou nebo u letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Malá, obloukovitá vznešený útvar těsně vlevo nahoře od středu je kosmická rázová vlna LL Ori, která měří asi polovinu světelného roku. Pomalejší plyn proudí z horké centrální kupy hvězd Mlhoviny v Orionu, z Trapézu, který se nachází už mimo obraz vlevo nahoře. Ve třech rozměrech má čelo rázové vlny kolem LL Ori tvar podobný míse, která se jeví nejjasnější při pohledu ze "spodního" okraje. Tento krásný obrázek je součástí velké mozaiky komplexu hvězdné porodnice v Orionu, kterou vyplňují myriády tokových tvarů souvisejících se vznikem hvězd.

Štítky: Star-formation, Hvězdný vítr, Emisní mlhovina, M42, Mlhovina Orion, Trapéz, Rázová vlna, Ll orionis


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »