Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Ori a Mlhovina v Orionu

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team

Tento estetický podrobný záběr kosmických mračen a hvězdných větrů představuje LL Orionis působící na tok v Mlhovině v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis, která bloudí ve hvězdné porodnici v Orionu a je stále ve svém vývojovém období, vytváří na rozdíl od větru z našeho vlastního Slunce už ve středním věku, mnohem energetičtější vítr. Jak rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna obdobná vlně u lodi, která se pohybuje vodou nebo u letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Malá, obloukovitá vznešený útvar těsně vlevo nahoře od středu je kosmická rázová vlna LL Ori, která měří asi polovinu světelného roku. Pomalejší plyn proudí z horké centrální kupy hvězd Mlhoviny v Orionu, z Trapézu, který se nachází už mimo obraz vlevo nahoře. Ve třech rozměrech má čelo rázové vlny kolem LL Ori tvar podobný míse, která se jeví nejjasnější při pohledu ze "spodního" okraje. Tento krásný obrázek je součástí velké mozaiky komplexu hvězdné porodnice v Orionu, kterou vyplňují myriády tokových tvarů souvisejících se vznikem hvězd.

Štítky: Star-formation, Hvězdný vítr, Emisní mlhovina, M42, Mlhovina Orion, Trapéz, Rázová vlna, Ll orionis


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »