Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Ori a Mlhovina v Orionu

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team

Tento estetický podrobný záběr kosmických mračen a hvězdných větrů představuje LL Orionis působící na tok v Mlhovině v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis, která bloudí ve hvězdné porodnici v Orionu a je stále ve svém vývojovém období, vytváří na rozdíl od větru z našeho vlastního Slunce už ve středním věku, mnohem energetičtější vítr. Jak rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna obdobná vlně u lodi, která se pohybuje vodou nebo u letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Malá, obloukovitá vznešený útvar těsně vlevo nahoře od středu je kosmická rázová vlna LL Ori, která měří asi polovinu světelného roku. Pomalejší plyn proudí z horké centrální kupy hvězd Mlhoviny v Orionu, z Trapézu, který se nachází už mimo obraz vlevo nahoře. Ve třech rozměrech má čelo rázové vlny kolem LL Ori tvar podobný míse, která se jeví nejjasnější při pohledu ze "spodního" okraje. Tento krásný obrázek je součástí velké mozaiky komplexu hvězdné porodnice v Orionu, kterou vyplňují myriády tokových tvarů souvisejících se vznikem hvězd.

Štítky: Star-formation, Hvězdný vítr, Emisní mlhovina, M42, Mlhovina Orion, Trapéz, Rázová vlna, Ll orionis


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »