Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpínavá kometa Holmes

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Sférická koma komety Holmes zbytněla do průměru přes 1,4 miliónu kilometrů a vytvořila řídký prachový oblak dokonce větší než Slunce. Všechen ten prach a plyn, který rozptyluje sluneční světlo, vyšel z pozoruhodně aktivního jádra komety, jejíž průměr se před říjnovým vzplanutím odhadoval na zhruba 3,4 kilometry. Na tomto ostrém snímku ze 14. listopadu z kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu jsou hvězdy snadno vidět i přes vnější komu, zatímco jádro je ponořeno do kondenzované jasné oblasti. Zdá se, že tato jasná oblast je vychýlena od středu, což odpovídá myšlence, že od jádra odpadl velký úlomek, vzdálil se a svým rozpadem vytvořil ohromné vzplanutí. A ještě novější snímky komety Holmes ukazují, že jasná hvězda Mirfak (Alfa Persei) svítí skrze kometu, která se pomalu pohybuje souhvězdím Persea.

Štítky: Jádro, Coma, Comet Holmes, C17/p, Mirfak


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »