Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpínavá kometa Holmes

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Sférická koma komety Holmes zbytněla do průměru přes 1,4 miliónu kilometrů a vytvořila řídký prachový oblak dokonce větší než Slunce. Všechen ten prach a plyn, který rozptyluje sluneční světlo, vyšel z pozoruhodně aktivního jádra komety, jejíž průměr se před říjnovým vzplanutím odhadoval na zhruba 3,4 kilometry. Na tomto ostrém snímku ze 14. listopadu z kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu jsou hvězdy snadno vidět i přes vnější komu, zatímco jádro je ponořeno do kondenzované jasné oblasti. Zdá se, že tato jasná oblast je vychýlena od středu, což odpovídá myšlence, že od jádra odpadl velký úlomek, vzdálil se a svým rozpadem vytvořil ohromné vzplanutí. A ještě novější snímky komety Holmes ukazují, že jasná hvězda Mirfak (Alfa Persei) svítí skrze kometu, která se pomalu pohybuje souhvězdím Persea.

Štítky: Jádro, Coma, Comet Holmes, C17/p, Mirfak


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »