Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpínavá kometa Holmes

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Sférická koma komety Holmes zbytněla do průměru přes 1,4 miliónu kilometrů a vytvořila řídký prachový oblak dokonce větší než Slunce. Všechen ten prach a plyn, který rozptyluje sluneční světlo, vyšel z pozoruhodně aktivního jádra komety, jejíž průměr se před říjnovým vzplanutím odhadoval na zhruba 3,4 kilometry. Na tomto ostrém snímku ze 14. listopadu z kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu jsou hvězdy snadno vidět i přes vnější komu, zatímco jádro je ponořeno do kondenzované jasné oblasti. Zdá se, že tato jasná oblast je vychýlena od středu, což odpovídá myšlence, že od jádra odpadl velký úlomek, vzdálil se a svým rozpadem vytvořil ohromné vzplanutí. A ještě novější snímky komety Holmes ukazují, že jasná hvězda Mirfak (Alfa Persei) svítí skrze kometu, která se pomalu pohybuje souhvězdím Persea.

Štítky: Jádro, Coma, Comet Holmes, C17/p, Mirfak


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »