Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Země z měsíční družice Kaguya

Uznání a copyright: SELENE Team, JAXA, NHK

Jak opravdu vypadá Země z Měsíce? Novou verzi této perspektivy kosmického věku pořídila družice Kaguya, která nyní obíhá kolem pozemského Měsíce. Vědeckým úkolem družice SELENE (Selenological and Engineering Explorer), kterou před dvěma měsíci vypustilo Japonsko pod názvem Kaguya, je studovat původ a vývoj Měsíce. Kaguya minulý měsíc dosáhla lunární oběžnou dráhu a začala vysílat údaje a snímky. Tento záběr pochází z palubní HDTV kamery. Astronauté na povchu Měsíce by ve skutečnosti nikdy nemohli vidět východ Země, jelikož Měsíc vždycky vůči Zemi přivrací stejnou stranu. Tento východ Země, stejně jako slavný východ Země zachycený před 40 léty posádkou Apolla 8, nastává jenom pro pozorovatele na lunární dráze.

Štítky: Měsíc, Země, Earthrise


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »