Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Země z měsíční družice Kaguya

Uznání a copyright: SELENE Team, JAXA, NHK

Jak opravdu vypadá Země z Měsíce? Novou verzi této perspektivy kosmického věku pořídila družice Kaguya, která nyní obíhá kolem pozemského Měsíce. Vědeckým úkolem družice SELENE (Selenological and Engineering Explorer), kterou před dvěma měsíci vypustilo Japonsko pod názvem Kaguya, je studovat původ a vývoj Měsíce. Kaguya minulý měsíc dosáhla lunární oběžnou dráhu a začala vysílat údaje a snímky. Tento záběr pochází z palubní HDTV kamery. Astronauté na povchu Měsíce by ve skutečnosti nikdy nemohli vidět východ Země, jelikož Měsíc vždycky vůči Zemi přivrací stejnou stranu. Tento východ Země, stejně jako slavný východ Země zachycený před 40 léty posádkou Apolla 8, nastává jenom pro pozorovatele na lunární dráze.

Štítky: Měsíc, Země, Earthrise


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »