Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Země z měsíční družice Kaguya

Uznání a copyright: SELENE Team, JAXA, NHK

Jak opravdu vypadá Země z Měsíce? Novou verzi této perspektivy kosmického věku pořídila družice Kaguya, která nyní obíhá kolem pozemského Měsíce. Vědeckým úkolem družice SELENE (Selenological and Engineering Explorer), kterou před dvěma měsíci vypustilo Japonsko pod názvem Kaguya, je studovat původ a vývoj Měsíce. Kaguya minulý měsíc dosáhla lunární oběžnou dráhu a začala vysílat údaje a snímky. Tento záběr pochází z palubní HDTV kamery. Astronauté na povchu Měsíce by ve skutečnosti nikdy nemohli vidět východ Země, jelikož Měsíc vždycky vůči Zemi přivrací stejnou stranu. Tento východ Země, stejně jako slavný východ Země zachycený před 40 léty posádkou Apolla 8, nastává jenom pro pozorovatele na lunární dráze.

Štítky: Měsíc, Země, Earthrise


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »