Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v dálce

Uznání a copyright: Lance McVay

Některé polární záře lze spatřit jen s pomocí kamery. Nazývají se subvizuální, a jsou příliš slabé na to, než aby byly vidět neozbrojeným okem. Důvodem je, že lidské oko dokáže akumulovat světlo jen po zlomek sekundy, zatímco závěrku kamery lze otevřít nekonečně dlouho. Tuto zelenou subvizuální polární záři nad obzorem zachytila kamera při fotografování již tak malebné scenerie nad Juneau na Aljašce v USA. Polární záře vyvolávají energetické částice ze Slunce, které dopadají do magnetického prostředí kolem Země. Výsledné energetické částice jako jsou elektrony a protony prší dolů poblíž zemských pólů a narážejí do vzduchu. Zasažené molekuly vzduchu dočasně ztrácejí elektrony a pokud poté molekuly kyslíku tyto elektrony znovu získají, tak emitují zelené světlo. Polární záře jsou známy mnoha tvary a barvami.

Štítky: Polární záře, Alaska, Lake


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »