Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v dálce

Uznání a copyright: Lance McVay

Některé polární záře lze spatřit jen s pomocí kamery. Nazývají se subvizuální, a jsou příliš slabé na to, než aby byly vidět neozbrojeným okem. Důvodem je, že lidské oko dokáže akumulovat světlo jen po zlomek sekundy, zatímco závěrku kamery lze otevřít nekonečně dlouho. Tuto zelenou subvizuální polární záři nad obzorem zachytila kamera při fotografování již tak malebné scenerie nad Juneau na Aljašce v USA. Polární záře vyvolávají energetické částice ze Slunce, které dopadají do magnetického prostředí kolem Země. Výsledné energetické částice jako jsou elektrony a protony prší dolů poblíž zemských pólů a narážejí do vzduchu. Zasažené molekuly vzduchu dočasně ztrácejí elektrony a pokud poté molekuly kyslíku tyto elektrony znovu získají, tak emitují zelené světlo. Polární záře jsou známy mnoha tvary a barvami.

Štítky: Polární záře, Alaska, Lake


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »