Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Antonio Fernandez-Sanchez

Plejády, možná nejslavnější hvězdokupa na obloze, lze spatřit i z hloubi světlem znečištěných měst bez triedru. Plejády se nazývají i M45, česky také Kuřátka (v angličtině též Sedm sester) a jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou vzdálené asi 400 světelných let a měří pouhých 13 světelných let. Na fotografii nahoře jsou zcela zřetelné reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byly také nalezeni slabí hnědí trpaslíci s nízkou hmotností.

Štítky: Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »