Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Antonio Fernandez-Sanchez

Plejády, možná nejslavnější hvězdokupa na obloze, lze spatřit i z hloubi světlem znečištěných měst bez triedru. Plejády se nazývají i M45, česky také Kuřátka (v angličtině též Sedm sester) a jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou vzdálené asi 400 světelných let a měří pouhých 13 světelných let. Na fotografii nahoře jsou zcela zřetelné reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byly také nalezeni slabí hnědí trpaslíci s nízkou hmotností.

Štítky: Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »