Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády a hvězdný prach

Uznání a copyright: Tony Hallas

Ve vzdálenosti asi 400 světelných let uhání mračnem kosmického prachu nádherná hvězdokupa Plejády neboli Kuřátka (anglický název je Sedm sester), dobře známá z astronomických obrázků pro své výrazně modré reflekční mlhoviny. Pozoruhodný širokoúhlý snímek (3 stupně) této oblasti, která má něco přes 20 světelných let, ukazuje vpravo slavnou hvězdokupu a zároveň zvýrazňuje méně známé okolní reflekční mlhoviny. V tomto případě hvězdy a mračna kosmického prachu spolu nesouvisí, jenom náhodou procházejí stejnou oblastí vesmíru. Ale astronomové s využitím infračervených detektorů nedávno objevili prachový disk, který opravdu patří jedné mladé hvězdě z Plejád - HD 23514. Odhadovaná velikost disku okolo HD 23514 je srovanatelná s velikostí zóny terestrických planet v naší vlastní sluneční soustavě a nejspíše představuje trosky z procesu tvoření kamenných planet.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45, Ic353, Ic1995, Debris disk


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »