Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády a hvězdný prach

Uznání a copyright: Tony Hallas

Ve vzdálenosti asi 400 světelných let uhání mračnem kosmického prachu nádherná hvězdokupa Plejády neboli Kuřátka (anglický název je Sedm sester), dobře známá z astronomických obrázků pro své výrazně modré reflekční mlhoviny. Pozoruhodný širokoúhlý snímek (3 stupně) této oblasti, která má něco přes 20 světelných let, ukazuje vpravo slavnou hvězdokupu a zároveň zvýrazňuje méně známé okolní reflekční mlhoviny. V tomto případě hvězdy a mračna kosmického prachu spolu nesouvisí, jenom náhodou procházejí stejnou oblastí vesmíru. Ale astronomové s využitím infračervených detektorů nedávno objevili prachový disk, který opravdu patří jedné mladé hvězdě z Plejád - HD 23514. Odhadovaná velikost disku okolo HD 23514 je srovanatelná s velikostí zóny terestrických planet v naší vlastní sluneční soustavě a nejspíše představuje trosky z procesu tvoření kamenných planet.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45, Ic353, Ic1995, Debris disk


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »