Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády a hvězdný prach

Uznání a copyright: Tony Hallas

Ve vzdálenosti asi 400 světelných let uhání mračnem kosmického prachu nádherná hvězdokupa Plejády neboli Kuřátka (anglický název je Sedm sester), dobře známá z astronomických obrázků pro své výrazně modré reflekční mlhoviny. Pozoruhodný širokoúhlý snímek (3 stupně) této oblasti, která má něco přes 20 světelných let, ukazuje vpravo slavnou hvězdokupu a zároveň zvýrazňuje méně známé okolní reflekční mlhoviny. V tomto případě hvězdy a mračna kosmického prachu spolu nesouvisí, jenom náhodou procházejí stejnou oblastí vesmíru. Ale astronomové s využitím infračervených detektorů nedávno objevili prachový disk, který opravdu patří jedné mladé hvězdě z Plejád - HD 23514. Odhadovaná velikost disku okolo HD 23514 je srovanatelná s velikostí zóny terestrických planet v naší vlastní sluneční soustavě a nejspíše představuje trosky z procesu tvoření kamenných planet.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45, Ic353, Ic1995, Debris disk


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »