Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády a hvězdný prach

Uznání a copyright: Tony Hallas

Ve vzdálenosti asi 400 světelných let uhání mračnem kosmického prachu nádherná hvězdokupa Plejády neboli Kuřátka (anglický název je Sedm sester), dobře známá z astronomických obrázků pro své výrazně modré reflekční mlhoviny. Pozoruhodný širokoúhlý snímek (3 stupně) této oblasti, která má něco přes 20 světelných let, ukazuje vpravo slavnou hvězdokupu a zároveň zvýrazňuje méně známé okolní reflekční mlhoviny. V tomto případě hvězdy a mračna kosmického prachu spolu nesouvisí, jenom náhodou procházejí stejnou oblastí vesmíru. Ale astronomové s využitím infračervených detektorů nedávno objevili prachový disk, který opravdu patří jedné mladé hvězdě z Plejád - HD 23514. Odhadovaná velikost disku okolo HD 23514 je srovanatelná s velikostí zóny terestrických planet v naší vlastní sluneční soustavě a nejspíše představuje trosky z procesu tvoření kamenných planet.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45, Ic353, Ic1995, Debris disk


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »