Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medůza

Uznání a copyright: Don Goldman

Tato mlhovina vděčí svému populárnímu názvu Medůza spletitým vláknů zářivého plynu. Tato Medůza, též známá jako Abell 21, je stará planetární mlhovina vzdálená kolem 1500 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini). Podobně jako u její mytologické jmenovkyně, i s touto mlhovinou souvisí dramatická přeměna. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečné stádium vývoje hvězdy s nízkou hmotností jako je slunce, když se přeměňuje z rudého obra na horkého bílého trpaslíka a při tomto procesu odhazuje svoje vnější vrstvy. Ultrafialovému záření mlhoviny dodává energii horká hvězda. Na tomto podrobném barevném snímku je v horní polovině celkově jasného srpkovitého tvaru vidět horká transformující se centrální hvězda Medůzy jako malá modrá hvězda. Z jasné srpkovité oblasti nahoru a doleva jasně přesahují slabší vlákna. Mlhovina Medůza má odhadovanou velikost přes 4 světelné roky.

Štítky: Planetární mlhovina, Abell 21, Medusa nebula


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »