Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd za úsvitu

Uznání a copyright: Koen van Gorp

Upevněte svoji kameru na stativ a také můžete pořídit snímek vznešených stop vykreslených hvězdami jak se Země otáčí kolem své osy. Tento širokoúhlý pohled pořízený 14. září v Montlaux ve Francii pěkně ukazuje, že hvězdy poblíž nebeského rovníku v projekci vykreslují téměř přímky, zatímco hvězdy na sever nebo na jih od rovníku krouží kolem severního a jižního nebeského pólu. Jsou vidět hvězdy v Orionu (vpravo od středu), vycházející brilantní Venuše (vlevo), na jihu vycházející jasný Sirius (dole ve středu) a družice Iridium na polární dráze (vlevo nahoře). Krásné barvy úsvitu vypadají u obzoru jako by je namaloval. Tento pozoruhodný obraz vzniknul ze 477 po sobě jdoucích 30 sekundových digitálních expozic pořízených během 4,3 hodin a později zkombinovaných.

Štítky: Stopy hvězd, Iridium satellite, Celestial equator


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

mobilovka byla o pár minut dříve možná barevnější ale dám tuto ze stativu 26.02. 2026 18:53 dosahovalo přibližně k Betelgeuse

Další informace »