Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

La Superba

Uznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Y Canum Venaticorum (Y CVn) je na pozemské noční obloze velmi vzácná hvězda. Je také velice červená a vykazuje natolik pozoruhodné spektrum, že ji astronom 19. století Angelo Secchi nazval La Superba. Tato hvězda se nachází 710 světelných let daleko v severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici) a s periodou asi půl roku mění svoji jasnost. Poblíž maxima se stává natolik jasnou, že ji lze spatřit i pouhým okem, ale krásný červený odstín je snadno vidět v triedru nebo malém dalekohledu. La Superba patří mezi nejjasnější uhlíkové hvězdy, chladné, velmi vyvinuté červené obry s mimořádným nadbytkem uhlíku. Uhlík vzniká slučováním helia ve hvězdném jádře a vystupuje do vnějších vrstev hvězdy. Výsledný přebytek jednoduchých uhlíkových molekul (jako CO, CN, C2) v atmosférách uhlíkových hvězd silně absorbuje pásy modřejšího světla a dává těmto hvězdám temně červenou barvu. La Superba svoji na uhlík bohatou atmosféru ztrácí do okolního mezihvězdného materiálu prostřednictvím hvězdného větru a mohla by být blízko přechodu do fáze planetární mlhoviny.

Štítky: Rudý obr, Variable star, Carbon star, Y canum venaticorum


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »