Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Činky

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

Tyto dvě mlhoviny jsou katalogizované jako M27 (vlevo) a M76 a jsou známé jako Činka a Malá činka. Jejich názvy odrážejí podobnost s tvarem činky nebo přesýpacích hodin, nikoliv nedostatečnou mentální zdatnost. Obě planetární mlhoviny, vpodstatě plynné obálky odvržené umírající slunci podobnou hvězdou, jsou si fyzickou velikostí asi jednoho světelného roku podobné. Snímky na obou panelech jsou ve stejném měřítku, takže zdánlivý rozdíl velikostí je způsoben především tím, že jedna mlhovina je blíže. Odhady vzdáleností jsou 1200 světelných let pro Činku a 3000 světelných let či více pro Malou činku. Tyto hloubkové úzkopásmové snímky ve falešných barvách ukazují v M27 a M76 jisté pozoruhodné komplexní struktury a zvýrazňují v kosmických mračnech emise atomů vodíku, dusíku a kyslíku.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, M76, Dumbell, Little dumbell


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »