Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M76 nad a pod

Uznání a copyright: Don Goldman

M76 je též známá jako mlhovina Malá činka a je jedním z neslabších objektů v katalogu Charlese Messiera mlhovin a hvězdokup z 18. století. Podobně jako známější jmenovec M27 (mlhovina Činka) je i M76 planetární mlhovina, tedy plynový obal odvržený umírající slunci podobnou hvězdou. Mlhovina samotná má nejspíše tvar jako kobliha a její centrální vzhled jako krabice způsobuje náš pohled téměř zboku. Rychle se rozpínající plyn z otvoru koblihy vytváří na tomto pozoruhodném snímku, který využívá úzkopásmové filtry pro zvýraznění emise atomů vodíku (červená) a kyslíku (zelenavě modrá) rozsáhlejší, daleko vyvržený materiál. Nad a pod mlhovinou jsou zvláště vidět komplexní útvary kyslíkové emise do takového stupně, jaký na většině snímků M76 není zachycen. Odhady vzdáleností umisťují M76 asi 3 až 5 tisíc světelných let daleko do hrdinného souhvězdí Persea, což znamená, že mlhovina má průměr více jak jeden světelný rok.

Štítky: Planetární mlhovina, Narrow-band, M76


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »