Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Endeavour v Měsíci

Uznání a copyright: Marek Kozubal, Clay Center Observatory at Dexter and Southfield Schools

Raketoplán Endeavour, který je vidět jak září v horní části snímku, vzlétl do noci k letu STS-126. Endeavour opustil planetu Zemi 14.listopadu z rampy 39A Kennedyho kosmického střediska k 27.letu k Mezinárodní kosmické stanici. Rampa 39A je vidět hned vedle rampy 39B podél vzdáleného obzoru. Tato kamera byla umístěna tak, aby dráha letu z pozorovacího místa v Indian River City na Floridě protínala Měsíc. Je vidět téměř celý perigeový Měsíc, který září přes řídké mraky a vytváří siluetu husté kouřové stopy raketoplánu. Posádka kosmické stanice i astronauté STS-126 mohou dnes slavit 10. výročí orbitální základny. Konstrukce Mezinárodní kosmické stanice oficiálně začala 20. listopadu 1998 ruským startem první části stanice modulu Zarja o velikosti autobusu.

Štítky: Měsíc, Raketoplán, Launch, ISS, Anniversary, Endeavour, Sts126


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »