Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzlet Endeavouru do noci

Uznání: NASA, Jerry Cannon, Rusty Backer

Raketoplán Endeavour začal svoji poslední cestu na oběžnou dráhu v časných ranních hodinách 11. března startem do tmavé noční oblohy. Na tomto skvělém snímku po startu zář ze tří hlavních hlavních raketových motorů Endeavouru a postranních motorů na tuhé pohonné hmoty osvětluje ocas orbiteru a velkou oranžovou odhazovací palivovou nádrž. Endeavour se s posádkou vydal k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) k letu STS-123 z rampy 39A Kennedyho kosmického střediska. K nákladu patří první sekce laboratoře Kibo Japonské letecké a kosmické agentury a dvouramenný robotický systém Kanadské kosmické agentury. Nové zařízení astronauté nainstalují při dosud nejdelší 16 denní výpravě k ISS během série výstupů do otevřeného prostoru.

Štítky: Raketoplán, Orbiter, Endeavour, Sts123


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »