Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzlet Endeavouru do noci

Uznání: NASA, Jerry Cannon, Rusty Backer

Raketoplán Endeavour začal svoji poslední cestu na oběžnou dráhu v časných ranních hodinách 11. března startem do tmavé noční oblohy. Na tomto skvělém snímku po startu zář ze tří hlavních hlavních raketových motorů Endeavouru a postranních motorů na tuhé pohonné hmoty osvětluje ocas orbiteru a velkou oranžovou odhazovací palivovou nádrž. Endeavour se s posádkou vydal k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) k letu STS-123 z rampy 39A Kennedyho kosmického střediska. K nákladu patří první sekce laboratoře Kibo Japonské letecké a kosmické agentury a dvouramenný robotický systém Kanadské kosmické agentury. Nové zařízení astronauté nainstalují při dosud nejdelší 16 denní výpravě k ISS během série výstupů do otevřeného prostoru.

Štítky: Raketoplán, Orbiter, Endeavour, Sts123


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »