Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice se zase rozrostla

Uznání: STS-122 Shuttle Crew, NASA

Svým rozvojem Mezinárodní kosmická stanice (ISS) zase změnila svůj vzhled. Minulý měsíc ISS navštívil raketoplán Atlantis a přidal další součásti, zejména vědeckou laboratoř Columbus. Na tomto snímku, který pořídila posádka Atlantisu po opuštění ISS před návratem na Zemi, jsou vidět rozlehlé panely slunečních baterií. Vývoj nejvíce předsunuté kosmické základny na světě lze vidět porovnáním snímku nahoře s minulými snímky. Nahoře je vidět mnoho různých typů modulů, robotické rameno, další impozantní řadu slunečních panelů a zásobovací loď. Stavba ISS započala v roce 1998.

Štítky: Země, Kosmická stanice, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »