Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6334: Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Mlhoviny jsou možná tak slavné proto, že se dají identifikovat s dobře známými tvary, stejně jako o kočkách je známo, že jsou s nimi někdy potíže. Stejně ale nikdo neví, která kočka mohla udělat tuto velkou Kočičí tlapku ve Štírovi (Scorpius). Kočičí tlapka vzdálená 5500 světelných let je emisní mlhovina červené barvy, která pochází z atomů hojného ionizovaného vodíku. Hvězdy v této mlhovině alternativně nazývané také mlhovina Medvědí drápy nebo NGC 6334 jsou asi desekrát hmotnější než naše Slunce a zrodily se teprve v několika minulých miliónech let. Na snímku nahoře je konec Kočičí tlapky zobrazený z Mayallova 4 m dalekohledu na Kitt Peak v Arizoně v USA.

Štítky: Star-forming region, Cat's Paw Nebula, NGC 6334


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »