Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tání písečných dun na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Co jsou to za podivné tvary na Marsu? Rozmrzající písečné duny. Jak se nyní na severní polokouli Marsu blíží jaro, tak poblíž severního pólu začínají tát duny písku, jak je patrno ze snímku nahoře. Oxid uhličitý a vodní led do řídké atmosféry sublimují přímo na plyn. Tenčí oblasti ledu typicky rozmrzají první a tak odhalují tmavý písek, který tak více pohlcuje sluneční světlo a urychluje tání. Do tohoto procesu mohou dokonce patřit i písečné výtrysky, které explodují přes tenký led. V létě se tyto skvrny rozrostou a obsáhnou celé duny. Kolem marťanského severního pólu je mnoho podobných polí barchanových písečných dun, jejichž podivně hladné oblouky tvarují vytrvalé marťanské větry.

Štítky: Mars, Sand dunes, Thaw


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »