Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově v Plachtách

Uznání a copyright: Robert Gendler

Touto spletitou a krásnou částí oblohy probíhá rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Tato 16 stupňů široká mozaika ze 30 snímků ze severozápadního okraje souhvězdí Plachty (Vela) je vycentrovaná na zářící vlákna zbytku po supernově v Plachtách, což jsou rozpínající se trosky po smrtící explozi hmotné hvězdy. Světlo z výbuchu supernovy, která zbytek v Plachtách vytvořila, doletělo k Zemi před 11 000 lety. Kromě rázových vláken zářícího plynu tato kosmická katastrofa po sobě zanechala nesmírně husté, rotující stelární jádro, pulsar v Plachtách. Zbytek v Plachtách ve vzdálenosti asi 800 světelných let je nejspíše pohroužen většího a staršího zbytku po supernově, do Gumovy mlhoviny. Do této rozsáhlé mozaiky patří další identifikované emisní a reflekční mlhoviny, hvězdokupy a pozoruhodná mlhovina Tužka.

Štítky: Zbytek supernovy, Vela, Pulsar


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »