Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově v Plachtách

Uznání a copyright: Robert Gendler

Touto spletitou a krásnou částí oblohy probíhá rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Tato 16 stupňů široká mozaika ze 30 snímků ze severozápadního okraje souhvězdí Plachty (Vela) je vycentrovaná na zářící vlákna zbytku po supernově v Plachtách, což jsou rozpínající se trosky po smrtící explozi hmotné hvězdy. Světlo z výbuchu supernovy, která zbytek v Plachtách vytvořila, doletělo k Zemi před 11 000 lety. Kromě rázových vláken zářícího plynu tato kosmická katastrofa po sobě zanechala nesmírně husté, rotující stelární jádro, pulsar v Plachtách. Zbytek v Plachtách ve vzdálenosti asi 800 světelných let je nejspíše pohroužen většího a staršího zbytku po supernově, do Gumovy mlhoviny. Do této rozsáhlé mozaiky patří další identifikované emisní a reflekční mlhoviny, hvězdokupy a pozoruhodná mlhovina Tužka.

Štítky: Zbytek supernovy, Vela, Pulsar


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »