Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis na rampě 39A

Uznání: NASA, Kim Shiflett

Spletitá síť světel hraje na tomto nočním pohledu na raketoplán Atlantis na startovací rampě 39A Kennedyho kosmického střediska přes 130 stop (39 m) vysoké otočné servisní zařízení RSS (Rotating Service Structure). RSS před startem umožňuje přístup do orbiteru a k užitečnému zatížení a zde je vidět po odklopení před čtvrtečním startem raketoplánu. Užitečným zatížením Atlantisu při letu STS-122 k Mezinárodní kosmické stanici je vědecká laboratoř Kolumbus Evropské kosmické agentury. Pro připojení laboratoře Kolumbus se během letu plánují tři výstupy do otevřeného prostoru. Dnes se má Atlantis připojit ke kosmické stanici.

Štítky: Raketoplán, ISS, Atlantis, Rotating service structure, Sts-122


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »