Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis na rampě 39A

Uznání: NASA, Kim Shiflett

Spletitá síť světel hraje na tomto nočním pohledu na raketoplán Atlantis na startovací rampě 39A Kennedyho kosmického střediska přes 130 stop (39 m) vysoké otočné servisní zařízení RSS (Rotating Service Structure). RSS před startem umožňuje přístup do orbiteru a k užitečnému zatížení a zde je vidět po odklopení před čtvrtečním startem raketoplánu. Užitečným zatížením Atlantisu při letu STS-122 k Mezinárodní kosmické stanici je vědecká laboratoř Kolumbus Evropské kosmické agentury. Pro připojení laboratoře Kolumbus se během letu plánují tři výstupy do otevřeného prostoru. Dnes se má Atlantis připojit ke kosmické stanici.

Štítky: Raketoplán, ISS, Atlantis, Rotating service structure, Sts-122


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »