Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 2218: Kupa galaxií čočkou

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Gravitace ohýbá světlo a tudíž obrovské kupy galaxií mohou působit jako dalekohledy. Téměř všechny jasné objekty na tomto snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou galaxie v kupě známé jako Abell 2218. Tato kupa je tak hmotná a kompaktní, že její gravitace ohýbá a zaostřuje světlo z galaxií, které leží za ní. Výsledkem jsou mnohonásobné obrazy těchto galaxií v pozadí zborcené do dlouhých slabých oblouků, což je jednoduše efekt čočky analogický pozorování vzdálené pouliční lampy přes sklenku vína. Kupa galaxií Abell 2218 je asi tři miliardy světelných let daleko v severním souhvězdí Draka (Draco). Síla tohoto dalekohledu z hmotné kupy astronomům umožnila detekovat galaxie s rudým posuvem 5.58, což jsou nejvzdálenější dosud měřené galaxie. Vpravo dole od jádra kupy je slabě vidět mladá, teprve dospívající galaxie.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Abell 2218


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »