Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 2218: Kupa galaxií čočkou

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Gravitace ohýbá světlo a tudíž obrovské kupy galaxií mohou působit jako dalekohledy. Téměř všechny jasné objekty na tomto snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou galaxie v kupě známé jako Abell 2218. Tato kupa je tak hmotná a kompaktní, že její gravitace ohýbá a zaostřuje světlo z galaxií, které leží za ní. Výsledkem jsou mnohonásobné obrazy těchto galaxií v pozadí zborcené do dlouhých slabých oblouků, což je jednoduše efekt čočky analogický pozorování vzdálené pouliční lampy přes sklenku vína. Kupa galaxií Abell 2218 je asi tři miliardy světelných let daleko v severním souhvězdí Draka (Draco). Síla tohoto dalekohledu z hmotné kupy astronomům umožnila detekovat galaxie s rudým posuvem 5.58, což jsou nejvzdálenější dosud měřené galaxie. Vpravo dole od jádra kupy je slabě vidět mladá, teprve dospívající galaxie.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Abell 2218


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »