Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Epimetheus ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikl Epimetheus? Nikdo pořádně neví. K zodpovězení této otázky tento malý měsíc nedávno zase do velkých podrobností snímkovala kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Epimetheus někdy obíhá Saturn před dalším malým měsícem Janusem a někdy za ním. Snímek nahoře pořízený minulý prosinec ukazuje krátery pokrytý povrch, což ukazuje na značný věk. Epimetheus má asi 115 kilometrů. Epimetheus nemá dost povrchové gravitace, aby se mohl sám přetvořit do tvaru koule. Zploštělá strana Epimetheuse, která je vidět nahoře, mohla vzniknout při jediném velkém impaktu.

Štítky: Saturn, Cassini, Epimetheus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »