Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Epimetheus ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikl Epimetheus? Nikdo pořádně neví. K zodpovězení této otázky tento malý měsíc nedávno zase do velkých podrobností snímkovala kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Epimetheus někdy obíhá Saturn před dalším malým měsícem Janusem a někdy za ním. Snímek nahoře pořízený minulý prosinec ukazuje krátery pokrytý povrch, což ukazuje na značný věk. Epimetheus má asi 115 kilometrů. Epimetheus nemá dost povrchové gravitace, aby se mohl sám přetvořit do tvaru koule. Zploštělá strana Epimetheuse, která je vidět nahoře, mohla vzniknout při jediném velkém impaktu.

Štítky: Saturn, Cassini, Epimetheus


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »