Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Epimetheus ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikl Epimetheus? Nikdo pořádně neví. K zodpovězení této otázky tento malý měsíc nedávno zase do velkých podrobností snímkovala kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Epimetheus někdy obíhá Saturn před dalším malým měsícem Janusem a někdy za ním. Snímek nahoře pořízený minulý prosinec ukazuje krátery pokrytý povrch, což ukazuje na značný věk. Epimetheus má asi 115 kilometrů. Epimetheus nemá dost povrchové gravitace, aby se mohl sám přetvořit do tvaru koule. Zploštělá strana Epimetheuse, která je vidět nahoře, mohla vzniknout při jediném velkém impaktu.

Štítky: Saturn, Cassini, Epimetheus


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »