Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záliv duhy

Uznání a copyright: Alan Friedman

Tmavé, hladké oblasti na dobře známé straně Měsíce nesou latinské názvy oceánů a moří. Tato názvoslovná konvence je historická, takže se obyvatelům kosmického věku, kteří ví, že je Měsíc suchý a bez vzduchu může zdát trochu ironické, že ty hladké a tmavé oblasti jsou lávou zaplněné impaktní bazény. Například tato elegantní lunární vyhlídka je pečlivou mozaikou teleskopických snímků přes dálavy severozápadu Mare Imbrium, neboli Moře dešťů do Sinus Iridium, Zálivu duhy. Tento záliv měří asi 250 kilometrů, obklopuje ho pohoří Jura Montes a dole ohraničuje rozeklaný oblouk mysu (předhoří, výběžku, výspy) (promontorium) Laplace. Sluncem osvětlený mys se tyčí do výše skoro 3000 metrů nad povrchem zátoky. V horní části oblouku je mys Heraclides, který občas vypadá jako měsíční panna.

Štítky: Měsíc, Sinus iridium, Mare imbrium


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »