Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záliv duhy

Uznání a copyright: Alan Friedman

Tmavé, hladké oblasti na dobře známé straně Měsíce nesou latinské názvy oceánů a moří. Tato názvoslovná konvence je historická, takže se obyvatelům kosmického věku, kteří ví, že je Měsíc suchý a bez vzduchu může zdát trochu ironické, že ty hladké a tmavé oblasti jsou lávou zaplněné impaktní bazény. Například tato elegantní lunární vyhlídka je pečlivou mozaikou teleskopických snímků přes dálavy severozápadu Mare Imbrium, neboli Moře dešťů do Sinus Iridium, Zálivu duhy. Tento záliv měří asi 250 kilometrů, obklopuje ho pohoří Jura Montes a dole ohraničuje rozeklaný oblouk mysu (předhoří, výběžku, výspy) (promontorium) Laplace. Sluncem osvětlený mys se tyčí do výše skoro 3000 metrů nad povrchem zátoky. V horní části oblouku je mys Heraclides, který občas vypadá jako měsíční panna.

Štítky: Měsíc, Sinus iridium, Mare imbrium


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »