Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záliv duhy

Uznání a copyright: Alan Friedman

Tmavé, hladké oblasti na dobře známé straně Měsíce nesou latinské názvy oceánů a moří. Tato názvoslovná konvence je historická, takže se obyvatelům kosmického věku, kteří ví, že je Měsíc suchý a bez vzduchu může zdát trochu ironické, že ty hladké a tmavé oblasti jsou lávou zaplněné impaktní bazény. Například tato elegantní lunární vyhlídka je pečlivou mozaikou teleskopických snímků přes dálavy severozápadu Mare Imbrium, neboli Moře dešťů do Sinus Iridium, Zálivu duhy. Tento záliv měří asi 250 kilometrů, obklopuje ho pohoří Jura Montes a dole ohraničuje rozeklaný oblouk mysu (předhoří, výběžku, výspy) (promontorium) Laplace. Sluncem osvětlený mys se tyčí do výše skoro 3000 metrů nad povrchem zátoky. V horní části oblouku je mys Heraclides, který občas vypadá jako měsíční panna.

Štítky: Měsíc, Sinus iridium, Mare imbrium


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »