Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční panna

Drawing Credit & Copyright: Lucy Whitehouse (c/o D. Whitehouse)

Podél severozápadního okraje přivrácené strany Měsíce, těsně na hranici měsíční planiny, tmavého Moře deštů (Mare Imbrium) leží Sinus Iridium neboli Záliv Duh. Na tomto náčrtu měsíčního povrchu podél Zálivu duh, Slunce svítící zleva osvětluje obloukový val zálivu, jehož dno bylo vytvořeno lávou. Mys Heraclides viditelný na horním okraji Sluncem osvětleného oblouku byl historicky popsán jako měsíční panna hledící přes záliv s vlasy vlajícími dozadu. V původní soutěži o Měsíc - soutěži o zmapování Měsíce - se tato měsíční panna poprvé objevila na kresbě měsíčního povrchu založené na pozování dalekohledem, kterou pořídil astronom Giovanni Cassini v roce 1679. Měsíční panna stále hledící přes záliv inspirovala i tuto kresbu současné astronomky Lucy Whitehouse. Náčrt zvlášního útvaru pořídila ve svých 14 letech na severoanglickém venkově s pomocí dalekohledu vybaveného digitálním okulárem a malou televizní obrazovkou.

Štítky: Měsíc, Cassini, Earth's moon, Sinus iridium, Bay of rainbows


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »