Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční panna

Drawing Credit & Copyright: Lucy Whitehouse (c/o D. Whitehouse)

Podél severozápadního okraje přivrácené strany Měsíce, těsně na hranici měsíční planiny, tmavého Moře deštů (Mare Imbrium) leží Sinus Iridium neboli Záliv Duh. Na tomto náčrtu měsíčního povrchu podél Zálivu duh, Slunce svítící zleva osvětluje obloukový val zálivu, jehož dno bylo vytvořeno lávou. Mys Heraclides viditelný na horním okraji Sluncem osvětleného oblouku byl historicky popsán jako měsíční panna hledící přes záliv s vlasy vlajícími dozadu. V původní soutěži o Měsíc - soutěži o zmapování Měsíce - se tato měsíční panna poprvé objevila na kresbě měsíčního povrchu založené na pozování dalekohledem, kterou pořídil astronom Giovanni Cassini v roce 1679. Měsíční panna stále hledící přes záliv inspirovala i tuto kresbu současné astronomky Lucy Whitehouse. Náčrt zvlášního útvaru pořídila ve svých 14 letech na severoanglickém venkově s pomocí dalekohledu vybaveného digitálním okulárem a malou televizní obrazovkou.

Štítky: Měsíc, Cassini, Earth's moon, Sinus iridium, Bay of rainbows


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »