Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční panna

Drawing Credit & Copyright: Lucy Whitehouse (c/o D. Whitehouse)

Podél severozápadního okraje přivrácené strany Měsíce, těsně na hranici měsíční planiny, tmavého Moře deštů (Mare Imbrium) leží Sinus Iridium neboli Záliv Duh. Na tomto náčrtu měsíčního povrchu podél Zálivu duh, Slunce svítící zleva osvětluje obloukový val zálivu, jehož dno bylo vytvořeno lávou. Mys Heraclides viditelný na horním okraji Sluncem osvětleného oblouku byl historicky popsán jako měsíční panna hledící přes záliv s vlasy vlajícími dozadu. V původní soutěži o Měsíc - soutěži o zmapování Měsíce - se tato měsíční panna poprvé objevila na kresbě měsíčního povrchu založené na pozování dalekohledem, kterou pořídil astronom Giovanni Cassini v roce 1679. Měsíční panna stále hledící přes záliv inspirovala i tuto kresbu současné astronomky Lucy Whitehouse. Náčrt zvlášního útvaru pořídila ve svých 14 letech na severoanglickém venkově s pomocí dalekohledu vybaveného digitálním okulárem a malou televizní obrazovkou.

Štítky: Měsíc, Cassini, Earth's moon, Sinus iridium, Bay of rainbows


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »