Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční panna

Drawing Credit & Copyright: Lucy Whitehouse (c/o D. Whitehouse)

Podél severozápadního okraje přivrácené strany Měsíce, těsně na hranici měsíční planiny, tmavého Moře deštů (Mare Imbrium) leží Sinus Iridium neboli Záliv Duh. Na tomto náčrtu měsíčního povrchu podél Zálivu duh, Slunce svítící zleva osvětluje obloukový val zálivu, jehož dno bylo vytvořeno lávou. Mys Heraclides viditelný na horním okraji Sluncem osvětleného oblouku byl historicky popsán jako měsíční panna hledící přes záliv s vlasy vlajícími dozadu. V původní soutěži o Měsíc - soutěži o zmapování Měsíce - se tato měsíční panna poprvé objevila na kresbě měsíčního povrchu založené na pozování dalekohledem, kterou pořídil astronom Giovanni Cassini v roce 1679. Měsíční panna stále hledící přes záliv inspirovala i tuto kresbu současné astronomky Lucy Whitehouse. Náčrt zvlášního útvaru pořídila ve svých 14 letech na severoanglickém venkově s pomocí dalekohledu vybaveného digitálním okulárem a malou televizní obrazovkou.

Štítky: Měsíc, Cassini, Earth's moon, Sinus iridium, Bay of rainbows


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »