Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky a Měsíc zakrývají Slunce

Credit & Copyright: Peter Wienerroither

Vysoko nad malým kostelem nedaleko rakouské Vídně se spolu mraky a Měsíc přetahují o pozici před Sluncem. Taková byla situace v této oblasti minulý měsíc během částečného zatmění Slunce pozorovatelného v Evropě a Asii. Protože se Měsíc nacházel v blízkosti nejvdálenějšího bodu své dráhy kolem Země, byl jeho úhlový průměr příliš malý na to, aby zakryl celý sluneční disk, což je situace, která může vyústit v úplné zatmění Slunce. Další zatmění Slunce viditelné ze Země se odehraje 23. listopadu. Ačkoliv úplné zatmění bude viditelné pouze v některých oblastech Antarktidy, část Slunce dočasně zmizí i pro pozorovatele v Australii, na Novém Zélandu a nejjižnějším cípu Jižní Ameriky.

Štítky: Partial eclipse, 2003


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »