Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublinová mlhovina z NOAO

Credit: Brad Ehrhorn & Adam Block, NOAO, AURA, NSF

Je to bublina proti mračnu. NGC 7635, neboli Bublinová mlhovina, je vyfukována hvězdným větrem masivní centrální hvězdy BD+602522. Hned za humny se ale nachází obří molekulární mračno, na snímku viditelné vpravo dole od bubliny. Na tomto místě vesmíru naráží neodolatelná síla zajímavým způsobem na nepohyblivý objekt. Mračno je schopno obsáhnout rozpínání plynné bubliny, ale je zasaženo horkým zářením z její centrální hvězdy. Toto záření ohřívá husté oblasti molekulárního mračna čímž způsobuje jejich záření. Bublinová mlhovina, která je pro zvýšení kontrastu na horním snímku vyobrazená jako barevný negativ, má průměr kolem 10 světelných roků a je součástí mnohem většího komplexu hvězd a obálek. Bublinová mlhovina může být viditelná už malým dalekohledem ve směru souhvězdí Kasiopeji.

Štítky: Bubble nebula, NGC 7635


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »