Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublinová mlhovina z NOAO

Credit: Brad Ehrhorn & Adam Block, NOAO, AURA, NSF

Je to bublina proti mračnu. NGC 7635, neboli Bublinová mlhovina, je vyfukována hvězdným větrem masivní centrální hvězdy BD+602522. Hned za humny se ale nachází obří molekulární mračno, na snímku viditelné vpravo dole od bubliny. Na tomto místě vesmíru naráží neodolatelná síla zajímavým způsobem na nepohyblivý objekt. Mračno je schopno obsáhnout rozpínání plynné bubliny, ale je zasaženo horkým zářením z její centrální hvězdy. Toto záření ohřívá husté oblasti molekulárního mračna čímž způsobuje jejich záření. Bublinová mlhovina, která je pro zvýšení kontrastu na horním snímku vyobrazená jako barevný negativ, má průměr kolem 10 světelných roků a je součástí mnohem většího komplexu hvězd a obálek. Bublinová mlhovina může být viditelná už malým dalekohledem ve směru souhvězdí Kasiopeji.

Štítky: Bubble nebula, NGC 7635


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »