Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublinová mlhovina z NOAO

Credit: Brad Ehrhorn & Adam Block, NOAO, AURA, NSF

Je to bublina proti mračnu. NGC 7635, neboli Bublinová mlhovina, je vyfukována hvězdným větrem masivní centrální hvězdy BD+602522. Hned za humny se ale nachází obří molekulární mračno, na snímku viditelné vpravo dole od bubliny. Na tomto místě vesmíru naráží neodolatelná síla zajímavým způsobem na nepohyblivý objekt. Mračno je schopno obsáhnout rozpínání plynné bubliny, ale je zasaženo horkým zářením z její centrální hvězdy. Toto záření ohřívá husté oblasti molekulárního mračna čímž způsobuje jejich záření. Bublinová mlhovina, která je pro zvýšení kontrastu na horním snímku vyobrazená jako barevný negativ, má průměr kolem 10 světelných roků a je součástí mnohem většího komplexu hvězd a obálek. Bublinová mlhovina může být viditelná už malým dalekohledem ve směru souhvězdí Kasiopeji.

Štítky: Bubble nebula, NGC 7635


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »