Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4013 a slapový proud

Uznání a copyright: R Jay Gabany (Blackbird Observatory) - collaboration; D.Martínez-Delgado(IAC, MPIA),
M.Pohlen (Cardiff), S.Majewski (U.Virginia), J.Peñarrubia (U.Vitoria), C.Palma (Penn State)

NGC 4013 v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ve vzdálenosti 50 miliónů světelných let byla dlouho považována za izolovaný vesmírný ostrov. Tato nádherná, zboku viditelná spirální galaxie byla známa svým zploštěným diskem a centrální výdutí hvězd, proťatá siluetou prachových pásů. Tento hloubkový barevný snímek odkrývá předtím neznámý útvar spojený s NGC 4013, ohromnou slabou smyčkovitou strukturu (doleva nahoru), která sahá z galaktického středu více jak 80 tisíc světelných let. Podrobný průzkum tohoto pozoruhodného útvaru ukazuje, že je to proud hvězd, které původně patřily jiné galaxii, nejspíše menší galaxii, kterou roztrhaly gravitační slapy, když splývala s větší galaxií. Astronomové argumentují, že nově objevený slapový proud také vysvětluje zborcenou distibuci neutrálního vodíku, tak jak je vidět na rádiových snímcích NGC 4013 a nabízí paralely s formováním naší vlastní Mléčné dráhy.
Oprava: Na chybu v přepisu velikosti smyčky upozornil Pavel Chadima.

Štítky: Spirální galaxie, Tidal stream, Edge-on galaxy, Ngc4013


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »