Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slapový ohon z NGC 3628

Uznání a copyright: Steve Mandel (Galaxy Images)

Zhruba 30 miliónů světelných let vzdálená velká spirální galaxie NGC 3628 (ve středu) sdílí svoje okolí v lokálním Vesmíru se dvěma dalšími velkými spirálami ve vznešeném uskupení jinak též známém jako Leo Triplet. Sousední člen tria M65 je u spodního okraje tohoto hloubkového kosmického skupinového portrétu a těsně nad ním vlevo je M66. Ale možná že nejúchvatnější je nádherný ohon, který vybíhá asi 300 000 světelných let nahoru a doleva ze zborceného, zboku viděného disku NGC 3628. Je znám jako slapový ohon a tato struktura byla z galaxie vyvlečena gravitačními slapy při krátkých ale bouřlivých interakcích se svými velkými sousedy v minulosti. Tak jednoznačný slapový ohon složený z mladých namodralých hvězdokup a z hvězdotvorných oblastí se zase tak často nevidí.

Štítky: Ngc 628, Leo triplet, Interacting galaxies, Galaxy group, Tidal tail


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »