Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slapový ohon z NGC 3628

Uznání a copyright: Steve Mandel (Galaxy Images)

Zhruba 30 miliónů světelných let vzdálená velká spirální galaxie NGC 3628 (ve středu) sdílí svoje okolí v lokálním Vesmíru se dvěma dalšími velkými spirálami ve vznešeném uskupení jinak též známém jako Leo Triplet. Sousední člen tria M65 je u spodního okraje tohoto hloubkového kosmického skupinového portrétu a těsně nad ním vlevo je M66. Ale možná že nejúchvatnější je nádherný ohon, který vybíhá asi 300 000 světelných let nahoru a doleva ze zborceného, zboku viděného disku NGC 3628. Je znám jako slapový ohon a tato struktura byla z galaxie vyvlečena gravitačními slapy při krátkých ale bouřlivých interakcích se svými velkými sousedy v minulosti. Tak jednoznačný slapový ohon složený z mladých namodralých hvězdokup a z hvězdotvorných oblastí se zase tak často nevidí.

Štítky: Ngc 628, Leo triplet, Interacting galaxies, Galaxy group, Tidal tail


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »