Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slapový ohon z NGC 3628

Uznání a copyright: Steve Mandel (Galaxy Images)

Zhruba 30 miliónů světelných let vzdálená velká spirální galaxie NGC 3628 (ve středu) sdílí svoje okolí v lokálním Vesmíru se dvěma dalšími velkými spirálami ve vznešeném uskupení jinak též známém jako Leo Triplet. Sousední člen tria M65 je u spodního okraje tohoto hloubkového kosmického skupinového portrétu a těsně nad ním vlevo je M66. Ale možná že nejúchvatnější je nádherný ohon, který vybíhá asi 300 000 světelných let nahoru a doleva ze zborceného, zboku viděného disku NGC 3628. Je znám jako slapový ohon a tato struktura byla z galaxie vyvlečena gravitačními slapy při krátkých ale bouřlivých interakcích se svými velkými sousedy v minulosti. Tak jednoznačný slapový ohon složený z mladých namodralých hvězdokup a z hvězdotvorných oblastí se zase tak často nevidí.

Štítky: Ngc 628, Leo triplet, Interacting galaxies, Galaxy group, Tidal tail


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »