Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slapový ohon z NGC 3628

Uznání a copyright: Steve Mandel (Galaxy Images)

Zhruba 30 miliónů světelných let vzdálená velká spirální galaxie NGC 3628 (ve středu) sdílí svoje okolí v lokálním Vesmíru se dvěma dalšími velkými spirálami ve vznešeném uskupení jinak též známém jako Leo Triplet. Sousední člen tria M65 je u spodního okraje tohoto hloubkového kosmického skupinového portrétu a těsně nad ním vlevo je M66. Ale možná že nejúchvatnější je nádherný ohon, který vybíhá asi 300 000 světelných let nahoru a doleva ze zborceného, zboku viděného disku NGC 3628. Je znám jako slapový ohon a tato struktura byla z galaxie vyvlečena gravitačními slapy při krátkých ale bouřlivých interakcích se svými velkými sousedy v minulosti. Tak jednoznačný slapový ohon složený z mladých namodralých hvězdokup a z hvězdotvorných oblastí se zase tak často nevidí.

Štítky: Ngc 628, Leo triplet, Interacting galaxies, Galaxy group, Tidal tail


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »