Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temný úplněk

Uznání a copyright: Frank Barrett

Pozorovatelé asi příští pondělí neuvidí docela takový brilantní úplněk, tento snímek je mozaika 18 digitálních políček pořízených pouhých sedm hodin po fázi úplňku, neboli po okamžiku maximální iluminace při pozorování ze Země. Hodnota každého pixelu zde byla převrácena a tak vytváří obraz ve falešných barvách, který připomíná černobílý fotografický negativ. Mezi jižními útvary (dole) dominují normálně jasné paprsky z velkého kráteru Tycho, které lze zde snadno sledovat jako tmavé čáry vybíhající z impaktního místa o průměru 85 kilometrů. Normálně temná měsíční moře se jeví světlá a stříbrná. Astronomické snímky pořizované na fotografické desky se tradičně zkoumaly přímo v takovém negativním zobrazení, protože to oku pomáhá zachytit i slabé podrobnosti.

Štítky: Úplněk, False color, Negative


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »