Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temný úplněk

Uznání a copyright: Frank Barrett

Pozorovatelé asi příští pondělí neuvidí docela takový brilantní úplněk, tento snímek je mozaika 18 digitálních políček pořízených pouhých sedm hodin po fázi úplňku, neboli po okamžiku maximální iluminace při pozorování ze Země. Hodnota každého pixelu zde byla převrácena a tak vytváří obraz ve falešných barvách, který připomíná černobílý fotografický negativ. Mezi jižními útvary (dole) dominují normálně jasné paprsky z velkého kráteru Tycho, které lze zde snadno sledovat jako tmavé čáry vybíhající z impaktního místa o průměru 85 kilometrů. Normálně temná měsíční moře se jeví světlá a stříbrná. Astronomické snímky pořizované na fotografické desky se tradičně zkoumaly přímo v takovém negativním zobrazení, protože to oku pomáhá zachytit i slabé podrobnosti.

Štítky: Úplněk, False color, Negative


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »