Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Centaurus A

Uznání: E.J. Schreier (AUI) et al., HST, NASA

Centrální oblast aktivní galaxie Centaurus A je obklopena fantastickou změtí mladých modrých hvězdokup, obřích zářících plynných mračen a vnořených tmavých prachových pásů. Tato mozaika snímků z Hubblova kosmického dalekohledu pořízených v modrém, zeleném a červeném světle byla zpracována do tohoto obrazu kosmického víru v přirozených barvách. Infračervené snímky z Hubbla také ukazují, že v centru této aktivity je skryto něco, co se dá být disky hmoty padajícími po spirále do černé díry miliardkrát hmotnější než Slunce! Samotná galaxie Centaurus A je zřejmě výsledkem srážky dvou galaxií a zbytek trosek je stále pohlcováń černou dírou. Astronomové věří, že takové černé díry jsou centrálními motory, které generují rádiové, rentgenové a gama záření produkované zdrojem Centaurus A a dalšími aktivními galaxiemi. Protože aktivní galaxie Centaurus A je blízko, pouhých 10 miliónů světelných let, takže je poměrně příhodnou laboratoří pro výzkum těchto silných zdrojů energie.

Štítky: Star-formation, Prach, Centaurus A


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »