Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skvrna z nového slunečního cyklu

Uznání a copyright: Greg Piepol

Na našem Slunci začal nový cyklus. Magnetické pole se v minulém roce na Slunci vynulovalo a nyní začíná nová 11 letá perioda. Na snímku nahoře ve specifické barvě světla emitovaného vodíkem je sluneční skvrna 10982, jedna z prvních slunečních skvrn nového cyklu. Ty dvě tmavé čáry, které jsou vidět nad a po stranách jasné sluneční skvrny jsou chladné filamenty udržované ve vznosu slunečním magnetickým polem. Horké a studené oblasti jsou vidět jako oblasti relativně světlé nebo tmavé. Sluneční cyklus je způsoben proměnlivým magnetickým polem a mění se od slunečního maxima, kdy jsou sluneční skvrny, výtrysky koronální hmoty a jevy vzplanutí nejčastější do slunečního minima, kdy jsou takové aktivity zřídka. Sluneční minima nastala v letech 1996 a 2007, zatímco poslední sluneční maximum nastalo v roce 2001. Zítřejší prstencové zatmění Slunce bude především pro tučňáky.

Štítky: Sluneční skvrna, Solar cycle, Solar minimum


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »