Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tříměsíční pohyb komety Holmes

Uznání a copyright: John Pane

Jak se měnila kometa Holmes? Koma komety 17P/Holmes se minulé tři měsíce po neočekávaném, skoro miliónnásobném zjasnění koncem října rozpínala a slábla. Tento pěkný kompozitní obraz ukazuje, jak se koma a ocas komety Holmes měnily. Vzhledem k měnící se poloze Země a skutečnosti, že oběžná dráha komety Holmes leží až za Marsem, byla kometa v listopadu vidět téměř zepředu, ale v posledních měsících už byla vidět více ze strany. Pohyb komety kombinovaný s proměnlivou perspektivou Země navíc způsobil, že se kometa vůči hvězdám v pozadí posouvala. Zakřivená dráha komety Holmes ukazuje, že u ní nastává zdánlivý retrográdní pohyb, jelikož se Země před ní rychle pohybuje. Rozsáhlá koma nyní činí kometu Holmes více jak pět krát větší, než je fyzická velikost Slunce. Komety jsou sice bez dlouhých fotografických expozic ztěží dobře vidět, ovšem takové expozice zase poskytují působivý pohled.

Štítky: Comet Holmes, Three months, Retrograde motion


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »