Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tříměsíční pohyb komety Holmes

Uznání a copyright: John Pane

Jak se měnila kometa Holmes? Koma komety 17P/Holmes se minulé tři měsíce po neočekávaném, skoro miliónnásobném zjasnění koncem října rozpínala a slábla. Tento pěkný kompozitní obraz ukazuje, jak se koma a ocas komety Holmes měnily. Vzhledem k měnící se poloze Země a skutečnosti, že oběžná dráha komety Holmes leží až za Marsem, byla kometa v listopadu vidět téměř zepředu, ale v posledních měsících už byla vidět více ze strany. Pohyb komety kombinovaný s proměnlivou perspektivou Země navíc způsobil, že se kometa vůči hvězdám v pozadí posouvala. Zakřivená dráha komety Holmes ukazuje, že u ní nastává zdánlivý retrográdní pohyb, jelikož se Země před ní rychle pohybuje. Rozsáhlá koma nyní činí kometu Holmes více jak pět krát větší, než je fyzická velikost Slunce. Komety jsou sice bez dlouhých fotografických expozic ztěží dobře vidět, ovšem takové expozice zase poskytují působivý pohled.

Štítky: Comet Holmes, Three months, Retrograde motion


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »