Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příběh komety Holmes

Uznání a copyright: Ivan Eder and (inset) Paolo Berardi

Na snímcích komety Holmes začal být viditelný krásný modrý iontový ohon. Iontový ohon komety míří směrem od Slunce a také od planety Země a je výrazně zkrácený naším extrémním pozorovacím úhlem. Někteří nadšení pozorovatelé komety poznamenali, že kompaktní ale tykadlovitý vzhled připomíná medúzu nebo dokonce kosmickou chobotnici. Tento pěkný pohled na zelenavou komu komety s modrým ohonem vznikl 4. listopadu pod jasnou oblohou nedaleko Budapešti v Maďarsku. Tyto barvy způsobují molekuly řídkého plynu jako C2 (zelená) a CO+ (modrá), které fluoreskují ve slunečním světle. Vložený snímek z města L'Aquila v Itálii z 8. listopadu zase ukazuje nejnovější vývoj komety, když se od ní odpojil iontový ohon.

Štítky: Kometa, Ohon, Coma, Holmes, C 17p, Disconnection event


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »