Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odtržený ohon komety Encke

Uznání: Angelos Vourlidas (NRL) et al., SECCHI / STEREO, NASA

Periodická kometa Encke se 20. dubna při svém průletu uvnitř dráhy Merkuru přiblížila k výronu koronální hmoty ze Slunce v podobě CME (Coronal Mass Ejection). Pokud ohromná mračna energetických částic vyvržených ze Slunce, tedy CME, narazí do zemské magnetosféry, tak často vyvolají polární záře. Ale v tomto případě srážku odnesl ohon komety. Ohon se nejspíše odtrhnul interakcí magnetických polí než mechanickým tlakem srážky. Po kliknutí na obrázek se dvěma panely se přehraje animovaný gif této pozoruhodné události, jak ji zaznamenal přístroj Heliospheric Imager na palubě kosmické sondy STEREO A. Doba mezi políčky filmu je asi 45 minut a políčka zabírají ve vzdálenosti komety asi 14x20 miliónů kilometrů. K podobným srážkám došlo jistě i dříve, jelikož tato stará kometa obíhá po své sluneční dráze za 3,3 roky. Ale nezoufejte, kometě Encke zase ocas doroste!

Štítky: Cme, Ohon, Comet Encke, 2p/encke


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »