Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odtržený ohon komety Encke

Uznání: Angelos Vourlidas (NRL) et al., SECCHI / STEREO, NASA

Periodická kometa Encke se 20. dubna při svém průletu uvnitř dráhy Merkuru přiblížila k výronu koronální hmoty ze Slunce v podobě CME (Coronal Mass Ejection). Pokud ohromná mračna energetických částic vyvržených ze Slunce, tedy CME, narazí do zemské magnetosféry, tak často vyvolají polární záře. Ale v tomto případě srážku odnesl ohon komety. Ohon se nejspíše odtrhnul interakcí magnetických polí než mechanickým tlakem srážky. Po kliknutí na obrázek se dvěma panely se přehraje animovaný gif této pozoruhodné události, jak ji zaznamenal přístroj Heliospheric Imager na palubě kosmické sondy STEREO A. Doba mezi políčky filmu je asi 45 minut a políčka zabírají ve vzdálenosti komety asi 14x20 miliónů kilometrů. K podobným srážkám došlo jistě i dříve, jelikož tato stará kometa obíhá po své sluneční dráze za 3,3 roky. Ale nezoufejte, kometě Encke zase ocas doroste!

Štítky: Cme, Ohon, Comet Encke, 2p/encke


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »