Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odtržený ohon komety Encke

Uznání: Angelos Vourlidas (NRL) et al., SECCHI / STEREO, NASA

Periodická kometa Encke se 20. dubna při svém průletu uvnitř dráhy Merkuru přiblížila k výronu koronální hmoty ze Slunce v podobě CME (Coronal Mass Ejection). Pokud ohromná mračna energetických částic vyvržených ze Slunce, tedy CME, narazí do zemské magnetosféry, tak často vyvolají polární záře. Ale v tomto případě srážku odnesl ohon komety. Ohon se nejspíše odtrhnul interakcí magnetických polí než mechanickým tlakem srážky. Po kliknutí na obrázek se dvěma panely se přehraje animovaný gif této pozoruhodné události, jak ji zaznamenal přístroj Heliospheric Imager na palubě kosmické sondy STEREO A. Doba mezi políčky filmu je asi 45 minut a políčka zabírají ve vzdálenosti komety asi 14x20 miliónů kilometrů. K podobným srážkám došlo jistě i dříve, jelikož tato stará kometa obíhá po své sluneční dráze za 3,3 roky. Ale nezoufejte, kometě Encke zase ocas doroste!

Štítky: Cme, Ohon, Comet Encke, 2p/encke


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »