Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odtržený ohon komety Encke

Uznání: Angelos Vourlidas (NRL) et al., SECCHI / STEREO, NASA

Periodická kometa Encke se 20. dubna při svém průletu uvnitř dráhy Merkuru přiblížila k výronu koronální hmoty ze Slunce v podobě CME (Coronal Mass Ejection). Pokud ohromná mračna energetických částic vyvržených ze Slunce, tedy CME, narazí do zemské magnetosféry, tak často vyvolají polární záře. Ale v tomto případě srážku odnesl ohon komety. Ohon se nejspíše odtrhnul interakcí magnetických polí než mechanickým tlakem srážky. Po kliknutí na obrázek se dvěma panely se přehraje animovaný gif této pozoruhodné události, jak ji zaznamenal přístroj Heliospheric Imager na palubě kosmické sondy STEREO A. Doba mezi políčky filmu je asi 45 minut a políčka zabírají ve vzdálenosti komety asi 14x20 miliónů kilometrů. K podobným srážkám došlo jistě i dříve, jelikož tato stará kometa obíhá po své sluneční dráze za 3,3 roky. Ale nezoufejte, kometě Encke zase ocas doroste!

Štítky: Cme, Ohon, Comet Encke, 2p/encke


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »