Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

50. výročí Sputniku: spolucestující

Photo Credit: Courtesy NSSDC, NASA

Sputnik znamená "spolucestující" nebo "spolupoutník". Navzdory nevinně znějícímu jménu vypuštění prvního umělého měsíce planety Země Sputnik 1 Sovětským svazem 4. října 1957 změnilo svět a rozjelo události, jejichž výsledkem bylo vytvoření NASA a závod o Měsíc. Sputnik 1 vážil 84 kg, měl průměr 56 cm a čtyři prutové antény byly připojeny k bateriemi poháněným vysílačům. Vysílače 23 dní ohromeným pozemským posluchačům neustále vysílaly "pípající" signál. Sovětský svaz tento úspěch o necelý měsíc později 3. listopadu následoval vypuštěním psa na palubě Sputniku 2.

Štítky: Kosmická loď, Družice, Sputnik, Anniversary


30. vesmírný týden 2026

30. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 7. do 26. 7. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nízko nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zřejmě jen přechodně nízká. Vyhledat můžeme kometu 10P/Tempel 2. Super Heavy Starship nakonec v noci na pátek po zážehu motorů neodstartovala k plánovanému 13. letu, odklad znamená další pokus v tomto týdnu. Před 15 lety jsme mohli naposledy sledovat na obloze raketoplán.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce venuse mesic

17.07. 22:08

Další informace »