Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema při úplném zatmění Slunce

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Po jaké cestě se Slunce během roku pohybuje? Jinými slovy, pokud budete každý den venku přesně ve stejnou dobu a pořídíte snímek včetně Slunce, jak se bude Slunce jevit při pohybu? Při dobrém plánování a úsilí lze takovou sérii snímků pořídit. Takový obraz se nazývá analema. S ještě větším plánováním a úsilím může taková série snímků obsahovat jeden z obrázků jako úplné zatmění Slunce. Taková analema s úplným zatměním Slunce je na obrázku nahoře. Pokud je známo jak fotografovi i editorům APODu, takový obrázek doposud nebyl pořízen. Sekvence snímků byla zachycena počínaje rokem 2005 v Turecku a obsahuje i vzácné úplné zatmění Slunce, které bylo vidět 29. března z města Side. Snímky byly pořízeny odděleně a později digitálně sesazeny.

Štítky: Slunce, Total solar eclipse, Analemma


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »