Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pavoučí kráter na Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Proč tento kráter na Merkuru vypadá jako pavouk? Když minulý měsíc kosmická sonda MESSENGER prolétala kolem planety Merkur, tak snímkovala části této Slunci nejbližší planety, které nebyly dosud pozorovány. Sonda MESSENGER nalezla na Merkuru při zobrazování středu velmi velké pánve Caloris Basin kráter na snímku nahoře s neobvyklými paprsky, které vybíhají z jeho středu. Kráter s takovými rýhami nebyl doposud nikde v naší sluneční soustavě vidět. Co ale není jasné, je vztah kráteru k radiálním rýhám. Možná, že radiální paprsky vytvořil kráter, nebo jsou možná oba útvary jenom náhodně superponovány, což bude jistě předmětem dalšího výzkumu. Sonda MESSENGER kolem Merkuru ještě dvakrát proletět a pak v roce 2011 zapálí svoje motory a vstoupí na oběžnou dráhu.

Štítky: Merkur, Messenger, Caloris Basin


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »