Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelná echa z V838 Mon

Uznání: NASA and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI)

Co způsobilo toto vzplanutí V838 Mon? Vnější povrch hvězdy V838 Mon z neznámých důvodů náhle prudce expandoval a tak se tato hvězda stala v lednu 2002 nejjasnější hvězdou v celé Mléčné dráze. A potom stejně náhle zeslábla. Stelární záblesk jako byl tento nebyl nikdy předtím pozorován, supernovy a novy odvrhují hmotu do vesmíru. Ačkoliv se u záblesku V838 Mon zdá, že do vesmíru odvrhnul hmotu, tak to, co je na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu vidět, je ve skutečnosti pohybující se světelné echo jasného záblesku. Ve světelném echu se světlo ze záblesku postupně odráží stále více vzdálenými prstenci okolního mezihvězdného prachu, který už hvězdu obklopoval. V838 Mon se nachází asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) a světelné echo nahoře má průměr asi šest světelných let.

Štítky: Light echoes, Transient, V828 Mon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »